Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Nově objevená zranitelnost v populárním webovém frameworku Django poukazuje na to, že používání příliš dlouhých hesel nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Jak vysvětluje webový vývojář James Bennett, Django používá pro hashování hesel algoritmus PBKDF2, který sice velice znesnadňuje uhádnutí hesla brute-force technikou, ale může také způsobit DoS. Při použití tohoto algoritmu totiž zabere porovnání hesla o velikosti 1 megabyte s hashem přibližně minutu, a tudíž je jasné, co opakované zasílání takovéhoto řetězce může způsobit. Všem uživatelům používajícím framework Django je doporučeno upgradovat na nejnovější verze.
Tiskni
Sdílej:
Problém je v tom, že veľkosť, ktorú užívateľ zadá nebola limitovaná čo mohlo viesť k DOS útokom. Použitie hesla o veľkosti rádovo MB samozrejme nemá praktický význam.
A není problém spíš v tom, „proč mít“, ale „někdo pošle“ a poku to ne-před-ošetřím na straně serveru, tak počítám hash z MB hesla a až pak zjistím, že nesedí.
A ruku na srdce, kdo kontroluje délku zaslaného hesla před tím, než počítá hash…
# truncate only very long passwords if len(password) > 65535: truncate() N = 1 + len(password) // 256 number_of_PBKDF2_rounds //= N
truncate()
za return false;
- je zbytečné se tím vůbec zabývat a něco počítat(, samozřejmě při zakládání hesla ošetřit maximální povolenou délku.).rozumná délka
ten problém řeší.
return false
by asi bylo lepsi nez to tise zkratit.
S tou delkou 4096 bych byl opatrnej. Urcite by se potom nasli paranoici co maji v password manazeru nastavenou defaultni delku 5000 a pro tuhle stranku by to museli zbytecne menit... Problém je spíš ve špatně zvoleném hashovacím algoritmu.s/špatně/dobře/ Jak bylo uvedeno výše, pomalé hashovací schéma je z hlediska bezpečnosti výhodou.
Shledavam ho vecne spravnym a nepripada mi nijak zavrzenihodny.Titulek zjevně nabádá ke špatné interpretaci, tudíž to s tou věcnou správností je dosti nahnuté.
Clovek spravne zbystri a uvnitr se dozvi vic.Donutit člověka zbystřit za každou cenu pletením biče z hovna je snad nejtypičtější bulvární technikou vůbec.
Je ten titulek opravdu tak hříšný, že se tu musí řešit víc než věcné aspekty?Pokud by ten titulek byl v pořádku, tak bych od začátku věděl, že se jedná o bezpečnostní chybu v Django, což se mě momentálně provozně nijak netýká a tudíž by mě to nezaujalo dost, abych zprávičku a její diskuzi vůbec otevřel. Jestliže je titulek (úmyslně?) napsaný tak, aby přilákal více čtenářů než pro které je zprávička určena a jestliže navíc první věta zprávičky, mimochodem o 22 slovech, je v kontextu faktů, ze kterých zprávička vychází zcela nesmyslná...
Nově objevená zranitelnost v populárním webovém frameworku Django poukazuje na to, že používání příliš dlouhých hesel nemusí být vždy tou nejlepší volbou.(Opravdu si nemyslím, že lze z DoS v jednom software vyvodit, že by měli lidé používat krátká hesla.) Pak se nestydím vyjádřit, že mě tím autor zprávičky obtěžuje, ať je to kdokoliv. Mám Abclinuxu rád, rád sem chodím a mám rád (aspoň trochu) kvalitní zprávičky. Tahle mezi ně zjevně nepatří. Nebráním tím věcné diskuzi, pokud toto vlákno někomu překáží, může si ho sbalit.
poukazuje na to, že používání příliš dlouhých hesel nemusí být vždy tou nejlepší volbou.