V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dan Luu dal dohromady tabulku ukazující přírůstek argumentů unixových nástrojů na moderním GNU/Linuxu ve srovnání s prací Douglase McIlroye z roku 1979. K dispozici je v článku s bližším vysvětlením metodiky.
Tiskni
Sdílej:
Ono na tom něco je. Je pěkné hořekovat, že utilita, která před čtyřiceti lety měla pár kilo, má dnes mega, ale je také dobré si uvědomit, že jednak je to mega menší procento (spíš promile) paměti dnešní počítače, jednak je se téměř jistě i rychleji načte z disku (tedy poprvé, pak už to nebude potřeba). A to i když pomineme, že toho prostě umí víc - kolik dnešních spokojených uživatelů vimu by ho bez mrknutí oka vyměnilo za tehdejší vi (nebo možná dokonce ed)?
Je to něco podobné jako neustále opakovaný argument bojovníků proti IPv6, že delší adresy zvětší paměťové nároky na routovací tabulky a tím prodraží routery. Samozřejmě i tam platí, že za dobu, co se tenhle argument pořád dokola vytahuje, lze při stejných nákladech té paměti pořídit mnohonásobně tolikrát více, že se v tom nějaký nárůst kvůli IPv6 ztratí o pár řádů.
Tak ještě jednou: přesně tenhle argument, tj. "tabulky budou větší, takže to bude dražší" jsem v téměr každé diskusi na toto téma dříve nebo později viděl. Ano, nedojde na to úplně pokaždé, ale to koneckonců ani na Hitlera. Nikdy jsem netvrdil, že ho používá každý bojovník proti IPv6.
Ovšem to vaše "tady a teď" není o moc lepší… Když jsem se na podzim 1992 poprvé dostal k Internetu, už se na přechodu pracovalo - a to už je 27 let.