Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Vývojáři ZoL (ZFS on Linux), tj. implementace OpenZFS (Wikipedie) na Linuxu, řeší problém s Linuxem 5.0 (#8259). V Linuxu byla provedena refaktorizace kódu FPU. ZoL požadované funkce jsou nově dostupné pouze pod licencí GPL a tak je v ZoL s licencí CDDL nelze použít.
Tiskni
Sdílej:
Je celkem běžná praxe, že sice existuje generický kód v C, ale pro nejběžnější architektury je pro nejkritičtější věci k dispozici i verze optimalizovaná "na krev" přímo v assembleru.
Z upstreamové diskuse jsem měl pocit, že je to vlastně spíš z nouze ctnost, protože správné řešení by bylo použít implementaci z crypto subsystému, ale to by taky narazilo na EXPORT_SYMBOL_GPL()
.
Ten fallback nefunguje tak, že by se generická implementace automaticky použila, když selže build specifické. Kdyby to tak fungovalo, byla by to dost nepříjemná past, protože by při jakékoli chybě způsobující chybu překladu build stejně úspěšně doběhl.
Abych pravdu řekl, vůbec mne nezajímá, proč a jestli vůbec FPU potřebují. "ZFS on Linux" používat nehodlám. Jestli to někdo používá nebo dokonce na tom staví komerční produkty, je to jeho problém. Koneckonců, dodnes se najdou i nadšenci, kteří v praxi používají reiser4…
Keby ten fallback bol, tak ho rovno použijú a daný bug by bol tým pádom vyriešený.
To není vůbec jisté. Máme teprve -rc1, za pár hodin bude (pravděpodobně) -rc2, takže 5.0 final téměř jistě nevyjde dřív než za pět týdnů. To je dost dlouhá doba na to, aby se vývojáři ZoL nejdřív pokusili přesvědčit vývojáře jádra, aby jim umožnili používat dál to, co mají teď (případně s malou obměnou), a teprve když to nepůjde, začali hledat jiné řešení. Koneckonců, z diskuse je zřejmé, že z jejich pohledu je to jen drobné opomenutí. Navíc i když generická implementace existuje, může být v některých případech oproti optimalizované dost neefektivní (jinak by to ani nemělo smysl dělat tak složitě).
To je bohužel u out of tree modulů naprosto běžný přístup - věci se prostě řeší až v okamžiku, kdy selže build nebo něco přestane fungovat (způsobem, který nelze ignorovat). Čest výjimkám. Teď se třeba od 5.0-rc1 začal při použití SUBDIRS
vypisovat warning, že je to deprecated (a bylo už odpradávna) a že po 5.3 to bude odstraněno; schválně můžete sledovat, kolik out of tree modulů používajících SUBDIRS
to opraví teď (místo SUBDIRS
stačí použít M
) a kolik jich to začne překvapeně řešit teprve až jim build opravdu selže.
To je IMHO také jeden z důvodů, proč vývojáři a zejména maintaineři jádra často out of tree moduly a jejich problémy ostentativně ignorují. Spousta out of tree modulů by totiž mohla a měla dávno být v mainline a víceméně jediný důvod, proč nejsou, je ten, že mimo strom mohou jejich autoři provozovat bohémský přístup, který by jim v mainline nikdo netrpěl. Nikdo je nenutí dodržovat coding style, nikdo jim nemluví do toho, jak reagovat na chyby, jaká rozhraní používat a jaká ne, … prostě klídek a pohodička.
Ale nic není zadarmo, takže za tu svobodu se holt platí tím, že je občas potřeba něco přepsat (za což by byl ve stromě zodpovědný ten, kdo to rozhraní změnil). Někteří to špatně nesou a pak za pomoci kliky věrných uživatelů prskají po fórech, jak jsou ti vývojáři zlí a házejí jim klacky pod nohy.
jiffies
a gettimeofday()
a ty dva časy navzájem koriguje podle jakýchsi empirických pravidel, což je podle všeho workaround na to, že kdysi dávno nebyl v jádře zdroj monotonního času s dostatečným rozlišením. Ten je sice k dispozici už od 2.6.17 (2006), ale vmmon (který už se starším jádrem dost možná ani nefunguje) to dodnes dělá postaru a zbytečně složitě a neefektivně.
FPU registry jsou používané pro MMX/SSE/AVX/....To neni pravda. FPU tj. ST(x) registry jsou sdilene jen s MMX. SSE, AVX, a spol. maji vlastni, oddelenou, sadu registru.
jejich ukládání při každém volání do kernelu by bylo drahé (obvykle je kernelový kód nepoužívá). Proto se ukládají jen na vyžádání pro specifický kód.
Bejvávalo… Hint: LazyFPU.
SSE/AVX/AESNI instrukce už jsou out? Něco mi uniklo?Nerozumim otazce. Moc do toho kodu nevidim, ale nechapu, proc by ZFS melo potrebovat nejak pracovat s FPU. Jsou dve moznosti (i) vypocty s plovouci carkou pres x87, (ii) MMX. Ani jednou z toho mi neprijde dobry napad, kdyz je vsude (tam kde miri ZFS) minimalne SSE2.
Tiež si myslím, že použiťvať niečo mimo jadra s nejakou divnou licenciou je cesta do pekla.
Nezačali od nuly, je to port ZFS na Linux.No a? Měli to přelicencovat na GPL a bylo by po ptákách (dokonce by pak ZFS mohlo být plnohodnotnou součástí jádra). To, že to neudělali, je ten zásadní problém, a ne, že z jádra vyhodili jakési pofiderní nepoužívané API!
A tento jejich port je podporován různými komerčními řešeními.A proto nemůže být pod GPL? To je teda hovadina^n! (Linux není podporován různými komerčními řešeními???)
A tento jejich port je podporován různými komerčními řešeními.Ale to je ich problém keď si to chcú uzavrieť. V skratke nasrať na softvér ktorý nemá slobodnú licenciu aj keď si to autori softvéru myslia.