Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Společnost Latacora věnující se počítačové bezpečnosti publikovala na svém blogu článek The PGP Problem poukazující na nedostatky PGP, OpenPGP a GnuPG. Článek obsahuje jak odkazy na další zajímavé články, tak i odkazy na alternativní softwarové produkty: Magic Wormhole pro přenos souborů, Tarsnap pro zálohování, Signify nebo Minisign pro podepisování balíčků, kryptografickou knihovnu libsodium nebo nástroj age pro šifrování souborů [Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
Encrypting Backups Use Tarsnap. Colin can tell you all about how Tarsnap is optimized to protect backups. Or really, use any other encrypted backup tool that lots of other people use; they won’t be as good as Tarsnap but they’ll all do a better job than PGP will. Need offline backups? Use encrypted disk images; they’re built into modern Windows, Linux, and macOS. Full disk encryption isn’t great, but it works fine for this use case, and it’s easier and safer than PGP.Tarsnap je komerční služba, to vynechávám rovnou když mám vlastní zálohovací server. Co se mé zkušenosti týče, tak používání šifrované image disku je přesný opak toho co chci. Je to otravné na používání (LUKS je user friendly asi ještě míň než gpg) a zabírá to ohromné místo (celý disk). VeraCrypt neumí nafukovat soubory, takže zase pevně daná image. Na pár věcí používám, ale vesměs je to dost kostrbaté. Zkoušel jsem používat takové to šifrování adresářů, které používá nafukovací soubory, ale ta infrastruktura kolem toho mi přišla dost bídná a ve výsledku bylo vždy jednodušší použít GPG v kombinaci s yubikeyem.
Restic ...Díky, to vypadá dost zajímavě, někdy tomu dám šanci.
LUKS je user friendly asi ještě míň než gpgZajímavé, s tímhle jsem nikdy neměl problém. Co je tam unfriendly?
a zabírá to ohromné místo (celý disk)Hm, souhlas. Ale většinou mě tohle omezení nějak netrápilo, protože vím kolik místa na zálohování chci vyhradit.
VeraCrypt neumí nafukovat souboryTo LUKS taky (koneckonců používá to v kernelu stejné funkce), stačí ho vytvořit jako sparse. Ale má to ten stejný problém, neumí se to zase vyfouknout když něco smažeš. Možná by to šlo nějak přes discard.
Zkoušel jsem používat takové to šifrování adresářů, které používá nafukovací souboryMně encfs strašně špatně fungovalo v kombinaci s rsyncem.
Zajímavé, s tímhle jsem nikdy neměl problém. Co je tam unfriendly?Zkoušel jsi ho někdy používat a konfigurovat z příkazové řádky? Osobně občas musím a zatímco parametry gpg jsem si zapamatoval tak nějak hned, tak u LUKSu dodnes netuším a musím to vždy znova hledat.
Hm, souhlas. Ale většinou mě tohle omezení nějak netrápilo, protože vím kolik místa na zálohování chci vyhradit.Jo, ale to jsou jen lokální zálohy. Já zálohy obecně geograficky odděluji, aby to přežilo zloděje, blesk, atomový výbuch a tak podobně.
To LUKS taky (koneckonců používá to v kernelu stejné funkce), stačí ho vytvořit jako sparse. Ale má to ten stejný problém, neumí se to zase vyfouknout když něco smažeš. Možná by to šlo nějak přes discard.To zní zajímavě, ale přijde mi to dost jako magie.
Mně encfs strašně špatně fungovalo v kombinaci s rsyncem.Já ho teď zkouším víc používat, ale mám z toho smíšené pocity. Ty soubory co to vybleje se mi nepodařilo přenést na další PC když jsem to zkoušel, ale je fakt že to byl jen takový pokus a nedal jsem tomu moc času.
age
zmíněný ve článku zní zajímavě, ale zatím je to podle všeho co se mi podařil dohledat jen ve fázi "fakt by jsme si přáli", či možná nějaký proof of concept. Do praktické použitelnosti, kdy to bude podporovat i externí tokeny imho zbývá > 2 roky.
Zkoušel jsi ho někdy používat a konfigurovat z příkazové řádky?Ano, nikdy jsem to ani nedělal jinak. Umím luksFormat, luksOpen, luksClose, luksAddKey, resize a luksKillSlot (tam si nejsem jistý, musel bych se kouknout do manuálu).