plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Společnost Latacora věnující se počítačové bezpečnosti publikovala na svém blogu článek The PGP Problem poukazující na nedostatky PGP, OpenPGP a GnuPG. Článek obsahuje jak odkazy na další zajímavé články, tak i odkazy na alternativní softwarové produkty: Magic Wormhole pro přenos souborů, Tarsnap pro zálohování, Signify nebo Minisign pro podepisování balíčků, kryptografickou knihovnu libsodium nebo nástroj age pro šifrování souborů [Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
Encrypting Backups Use Tarsnap. Colin can tell you all about how Tarsnap is optimized to protect backups. Or really, use any other encrypted backup tool that lots of other people use; they won’t be as good as Tarsnap but they’ll all do a better job than PGP will. Need offline backups? Use encrypted disk images; they’re built into modern Windows, Linux, and macOS. Full disk encryption isn’t great, but it works fine for this use case, and it’s easier and safer than PGP.Tarsnap je komerční služba, to vynechávám rovnou když mám vlastní zálohovací server. Co se mé zkušenosti týče, tak používání šifrované image disku je přesný opak toho co chci. Je to otravné na používání (LUKS je user friendly asi ještě míň než gpg) a zabírá to ohromné místo (celý disk). VeraCrypt neumí nafukovat soubory, takže zase pevně daná image. Na pár věcí používám, ale vesměs je to dost kostrbaté. Zkoušel jsem používat takové to šifrování adresářů, které používá nafukovací soubory, ale ta infrastruktura kolem toho mi přišla dost bídná a ve výsledku bylo vždy jednodušší použít GPG v kombinaci s yubikeyem.
Restic ...Díky, to vypadá dost zajímavě, někdy tomu dám šanci.
LUKS je user friendly asi ještě míň než gpgZajímavé, s tímhle jsem nikdy neměl problém. Co je tam unfriendly?
a zabírá to ohromné místo (celý disk)Hm, souhlas. Ale většinou mě tohle omezení nějak netrápilo, protože vím kolik místa na zálohování chci vyhradit.
VeraCrypt neumí nafukovat souboryTo LUKS taky (koneckonců používá to v kernelu stejné funkce), stačí ho vytvořit jako sparse. Ale má to ten stejný problém, neumí se to zase vyfouknout když něco smažeš. Možná by to šlo nějak přes discard.
Zkoušel jsem používat takové to šifrování adresářů, které používá nafukovací souboryMně encfs strašně špatně fungovalo v kombinaci s rsyncem.
Zajímavé, s tímhle jsem nikdy neměl problém. Co je tam unfriendly?Zkoušel jsi ho někdy používat a konfigurovat z příkazové řádky? Osobně občas musím a zatímco parametry gpg jsem si zapamatoval tak nějak hned, tak u LUKSu dodnes netuším a musím to vždy znova hledat.
Hm, souhlas. Ale většinou mě tohle omezení nějak netrápilo, protože vím kolik místa na zálohování chci vyhradit.Jo, ale to jsou jen lokální zálohy. Já zálohy obecně geograficky odděluji, aby to přežilo zloděje, blesk, atomový výbuch a tak podobně.
To LUKS taky (koneckonců používá to v kernelu stejné funkce), stačí ho vytvořit jako sparse. Ale má to ten stejný problém, neumí se to zase vyfouknout když něco smažeš. Možná by to šlo nějak přes discard.To zní zajímavě, ale přijde mi to dost jako magie.
Mně encfs strašně špatně fungovalo v kombinaci s rsyncem.Já ho teď zkouším víc používat, ale mám z toho smíšené pocity. Ty soubory co to vybleje se mi nepodařilo přenést na další PC když jsem to zkoušel, ale je fakt že to byl jen takový pokus a nedal jsem tomu moc času.
age
zmíněný ve článku zní zajímavě, ale zatím je to podle všeho co se mi podařil dohledat jen ve fázi "fakt by jsme si přáli", či možná nějaký proof of concept. Do praktické použitelnosti, kdy to bude podporovat i externí tokeny imho zbývá > 2 roky.
Zkoušel jsi ho někdy používat a konfigurovat z příkazové řádky?Ano, nikdy jsem to ani nedělal jinak. Umím luksFormat, luksOpen, luksClose, luksAddKey, resize a luksKillSlot (tam si nejsem jistý, musel bych se kouknout do manuálu).