Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšel Qt Creator 3.0. Najdete v něm vylepšení v podpoře platforem (Android) nebo podporu nových platforem (iOS). Dále můžete vyzkoušet lepší podporu C++ (v oblasti refaktorování) a Gitu.
Tiskni
Sdílej:
-style gtk
, což se dá připsat do desktop souboru.
mělo bejt vyřešený extrémní leakování paměti,Zatim to tak nevypada.
Obrie aplikácie ... záleží od deployu. Ak sú knižnice samostatné tak aplikácia má kľudne pár kB. Čo sa týka FPS ... ja som teraz kompiloval pre allwinner a13 (staré 1-jadro), ale nie pod androidom, výsledok je takýto. Toto je jedno z najťažších demo súborov. Také bežné QML aplikácie majú stále 100fps u mňa. Žiaden slušný android žiaľ nemám poruke aby som to skúsil aj na androdie :(
Ak sú knižnice samostatné tak aplikácia má kľudne pár kB.Jenze ty MB knihovny proste potrebujete.
Toto je jedno z najťažších demo súborov. Také bežné QML aplikácie majú stále 100fps u mňa. Žiaden slušný android žiaľ nemám poruke aby som to skúsil aj na androdie :(Tohle vypada spise jako benchmark 3D driveru/HW. Jenze problem u Qt je v rychlosti renderingu a zpusob jakym jsou veci vykreslovany - tam jde o vsechno rendering fontu, layout textu, rater images, cely jejich scenegraph, pokud neco vyrenderujete do bufferu, pak to skutecne muzete placat do vystupu 100fps. Testovali jsme systemy bezici na iMX6, referencni kalibrovany display s poradnym radicem, snimaci kamera bezici na 500 snimku/s (umi az 2000 za sekundu), pak zachytime vsechny artefacty a lagy ve vystupu, frame by frame; Android, Boot2Qt a modifikovany Tizen s EFL, a Boot2Qt je podle vetsiny kriterii nejhorsi volba.
Mne dá hneď prvé demo tu okolo 80 fps. Ja však nejdem cez žiadnu medzivrstvu, image systému ktorý tu beží má 20MB, nabootuje za 4s bez nejakých extra optimalizácií a renderuje priamo cez eglfs. LCD má menej fps, ale synchronizácia mi zatiaľ nefunguje, takže vidno kedy nastalo prepnutie bufferov. Na androide sa mi Qt zdalo vždy výrazne pomalšie.
Na androide sa mi Qt zdalo vždy výrazne pomalšie.5.2 beta byla pomalejsi nez samotny Android.
Tak dnes i primitivni aplikace na Android maji desitky mega viz prvni verze Air Bank aplikace (26 MB)Zlomek a jen prasacky napsane. Moje bankovni aplikace za posledni tri roky narostla z 800kB na 3.2MB a to jen proto, ze tam z neznameho duvodu zacali pouzivat 1.9MB binarku..
Jestli je to na Androidu pomalejsi nez nativni UI, tak to to asi pekne potento, protoze neco pomalejsiho uz snad nemuze existovat.Problem neni rychlost grafickeho stacku, ale Dalvik, ART by to mohl zlepsit.
import PyQt5 as PySide
a je to.