Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
David Rosca oznámil, že se webový prohlížeč QupZilla (Wikipedie) stal oficiálním projektem KDE a hledá se pro něj nové jméno. Na Akademy 2017 bylo navrženo, že stárnoucí Konqueror (Wikipedie) bude nahrazen QupZillou.
Tiskni
Sdílej:
subscription model placeni aplikaci omezi poptavku po starsich verzich.Mno nevím, nevím. Není to prvně, co jsem viděl O365 sestřelit něco kompletně třeba i na půl roku, kde za nás z pohledu vývojářů se s tím nedalo nic dělat..
Ono je trosku smutne, ze jak se svobodny software dostal na desktopu do stavu uplne v pohode pro normalni pouziti, tak uz se vlastne samotny software stal obsolete.Tak Linuxovy desktop se dostal do pouzitelneho stavu predevsim prave proto, ze plno veci se presunulo na web. Pamatuji Linuxovy desktop z konce 90.let a situace s poctem GUI aplikaci z vyjimkou kancelarskeho baliku jako Libre Office neni zase o tolik fundamentalne lepsi, jen cast tehdy chybejicich aplikaci uz neni potreba. Stabilita aplikaci je dnes lepsi.
Ja pouzivam ctyri aplikace - konsole, konversation a firefox a chrome, nic vic k zivotu uz nepotrebuji, vsechno je na webu. I to IRC se snazi nahradit webove sluzby :).Podobne. V prvni rade by mi stacil soucasny prohlizec, terminal a video player, v druhe rade veci jako Libre Office, Evince, Nautilus, pokrocilejsi editor obrazku a videa a mozna GUI Emacs, zbytek lze pokryt command line nastroji.
Takovy Chrome OS jen o par let predbehl dobu, ale nejak si bez problemu dovedu predstavit, ze bych nejake zarizeni s Chrome OS pouzival jako hlavni system. Naopak pro praci mozna jeste lepsi, nez ted Fedora.Experimentalne jsem zkousel pouzivat chvili jen Chromebook a linuxovy server s Fedorou se vzdalenym pristupem. Lepsi nez Gnome 3 ci i3 mi to neprislo, ale mohl bych s tim celkem v pohode dlouhodobe existovat, jen zavislost na dobrem spojeni je nekdy otravna.