Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
David Rosca oznámil, že se webový prohlížeč QupZilla (Wikipedie) stal oficiálním projektem KDE a hledá se pro něj nové jméno. Na Akademy 2017 bylo navrženo, že stárnoucí Konqueror (Wikipedie) bude nahrazen QupZillou.
Tiskni
Sdílej:
subscription model placeni aplikaci omezi poptavku po starsich verzich.Mno nevím, nevím. Není to prvně, co jsem viděl O365 sestřelit něco kompletně třeba i na půl roku, kde za nás z pohledu vývojářů se s tím nedalo nic dělat..
Ono je trosku smutne, ze jak se svobodny software dostal na desktopu do stavu uplne v pohode pro normalni pouziti, tak uz se vlastne samotny software stal obsolete.Tak Linuxovy desktop se dostal do pouzitelneho stavu predevsim prave proto, ze plno veci se presunulo na web. Pamatuji Linuxovy desktop z konce 90.let a situace s poctem GUI aplikaci z vyjimkou kancelarskeho baliku jako Libre Office neni zase o tolik fundamentalne lepsi, jen cast tehdy chybejicich aplikaci uz neni potreba. Stabilita aplikaci je dnes lepsi.
Ja pouzivam ctyri aplikace - konsole, konversation a firefox a chrome, nic vic k zivotu uz nepotrebuji, vsechno je na webu. I to IRC se snazi nahradit webove sluzby :).Podobne. V prvni rade by mi stacil soucasny prohlizec, terminal a video player, v druhe rade veci jako Libre Office, Evince, Nautilus, pokrocilejsi editor obrazku a videa a mozna GUI Emacs, zbytek lze pokryt command line nastroji.
Takovy Chrome OS jen o par let predbehl dobu, ale nejak si bez problemu dovedu predstavit, ze bych nejake zarizeni s Chrome OS pouzival jako hlavni system. Naopak pro praci mozna jeste lepsi, nez ted Fedora.Experimentalne jsem zkousel pouzivat chvili jen Chromebook a linuxovy server s Fedorou se vzdalenym pristupem. Lepsi nez Gnome 3 ci i3 mi to neprislo, ale mohl bych s tim celkem v pohode dlouhodobe existovat, jen zavislost na dobrem spojeni je nekdy otravna.