Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Vyšla nová verze 0.4 beta lehkého KDE browseru rekonq. Rekonq je nyní založený na KDE 4.4 (používá kdewebkit místo čistého QtWebKitu), integruje se s KWallet a KGet, obsahuje AdBlock, je vícevláknový, umožňuje kontrolované načítání pluginů (obdoba Click-To-Flash i pro jiné pluginy), podporuje dokování Web Inspectoru, procházení lokálních souborů a FTP, má vylepšenou domovskou stránku a fullscreen režim.
Tiskni
Sdílej:
Vývojáři KHTML jsou tvrdohlavci ...hm, a zastánci webkitu ne? když tady čtu o kdewebkit, tak se musím smát ... pokud se před nějakou dobou mluvilo o tom, že KHTML má svůj smysl, že jde o jádro uzpůsobené KDE, tento názor byl označen za blbinu a webkit rulezz a všichni musí používat jeden univerzální webkit ... no a najednou se dozvídáme, že webkit kpart nestačí, že je nutné mít vlastní fork webkitu no tak to mi teda řekněte, jaký je tak zásadní rozdíl forknout webkit, udělat z něj kdewebkit a postupně jej přiohýbat tak, aby v KDE seděl jak prdel na hrnec, oproti tomu vzít KHTML, které v KDE sedí jak prdel na hrnec, a postupně do něj dostat funkcionalitu webkitu ... tedy kromě toho, že to druhé by aseigova ješitnost nepřežila a ještě jeden humorný aspekt to má, viz nedávnou zprávičku na téma RMS versus Piráti, přesně tato situace, kdy komunitní nadšenci něco vyvinou a komerční firma za to o něco později slízává smetanu a nosí vavříny, zatímco originál je odstaven od válu, je tam použita jako argument proti navrhovaným změnám, hm, tak trošku děravý argument, že se současnou úpravou se to nemůže stát
Aký je človek usudzujem hlavne z komentárov k bugom a zo spôsobu akým uzatvára bugy. A k tomu aký je programátor ... aj keby som nevidel jeho kód, aj keby som nevidel množstvo bugov v plasme, aj keby všetko fungovalo ako má a nevedel by som o tom, že je to len blbá aplikácia, ktorá sa dá zhodiť jediným plasmoidom nepovažoval by som ho za dostatočne dobrého na vedenie KDE. Či už ako programátor nemusí mať človek trochu skromnosti, musí všade vykrikovať, že jeho produkt je najlepší, najlepšie navrhnutý, to čo ostatní doteraz robili bol odpad? Už fakt na to, aby si získal ľudí stačí písať 3 blogy denne? No neviem, možno do tohto štádia raz dôjdem aj ja (ak áno radšej ma zastreľte).
Inak nedivte sa, že ako nepoužívateľ KDE sem píšem, ale KDE som dlho pred KDE 4 používal, v súčasnosti už však nechcem KDE používať (i keď KDE bola moja srdcovka). Dôvodom sú ľudia okolo KDE (aseigo nechce, aby sa opravili bugy, ktoré ma trápia) a ak by sa aj zmenili tím, zmenili by prístup proste už tomu neverím. Som z odchodu od Linuxu po pekných pár rokoch trochu znechutený, ale pomaly si zvykám.