Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Vyšla nová verze 0.4 beta lehkého KDE browseru rekonq. Rekonq je nyní založený na KDE 4.4 (používá kdewebkit místo čistého QtWebKitu), integruje se s KWallet a KGet, obsahuje AdBlock, je vícevláknový, umožňuje kontrolované načítání pluginů (obdoba Click-To-Flash i pro jiné pluginy), podporuje dokování Web Inspectoru, procházení lokálních souborů a FTP, má vylepšenou domovskou stránku a fullscreen režim.
Tiskni
Sdílej:
Vývojáři KHTML jsou tvrdohlavci ...hm, a zastánci webkitu ne? když tady čtu o kdewebkit, tak se musím smát ... pokud se před nějakou dobou mluvilo o tom, že KHTML má svůj smysl, že jde o jádro uzpůsobené KDE, tento názor byl označen za blbinu a webkit rulezz a všichni musí používat jeden univerzální webkit ... no a najednou se dozvídáme, že webkit kpart nestačí, že je nutné mít vlastní fork webkitu no tak to mi teda řekněte, jaký je tak zásadní rozdíl forknout webkit, udělat z něj kdewebkit a postupně jej přiohýbat tak, aby v KDE seděl jak prdel na hrnec, oproti tomu vzít KHTML, které v KDE sedí jak prdel na hrnec, a postupně do něj dostat funkcionalitu webkitu ... tedy kromě toho, že to druhé by aseigova ješitnost nepřežila a ještě jeden humorný aspekt to má, viz nedávnou zprávičku na téma RMS versus Piráti, přesně tato situace, kdy komunitní nadšenci něco vyvinou a komerční firma za to o něco později slízává smetanu a nosí vavříny, zatímco originál je odstaven od válu, je tam použita jako argument proti navrhovaným změnám, hm, tak trošku děravý argument, že se současnou úpravou se to nemůže stát
Aký je človek usudzujem hlavne z komentárov k bugom a zo spôsobu akým uzatvára bugy. A k tomu aký je programátor ... aj keby som nevidel jeho kód, aj keby som nevidel množstvo bugov v plasme, aj keby všetko fungovalo ako má a nevedel by som o tom, že je to len blbá aplikácia, ktorá sa dá zhodiť jediným plasmoidom nepovažoval by som ho za dostatočne dobrého na vedenie KDE. Či už ako programátor nemusí mať človek trochu skromnosti, musí všade vykrikovať, že jeho produkt je najlepší, najlepšie navrhnutý, to čo ostatní doteraz robili bol odpad? Už fakt na to, aby si získal ľudí stačí písať 3 blogy denne? No neviem, možno do tohto štádia raz dôjdem aj ja (ak áno radšej ma zastreľte).
Inak nedivte sa, že ako nepoužívateľ KDE sem píšem, ale KDE som dlho pred KDE 4 používal, v súčasnosti už však nechcem KDE používať (i keď KDE bola moja srdcovka). Dôvodom sú ľudia okolo KDE (aseigo nechce, aby sa opravili bugy, ktoré ma trápia) a ak by sa aj zmenili tím, zmenili by prístup proste už tomu neverím. Som z odchodu od Linuxu po pekných pár rokoch trochu znechutený, ale pomaly si zvykám.