abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 767 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Relational pipes v0.15

    Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.15 jsou tzv. streamlety, pomocí kterých lze rozšiřovat funkcionalitu, a paralelní zpracování (využívá POSIX MQ), díky kterému lze např. počítat SHA-256 hashe více souborů současně nebo paralelně získávat metadata ze souborů (Exif, JPEG, PNG, PDF atd.) nebo paralelně vyhodnocovat XPath výrazy. Dále byla vylepšena práce s XML (podpora XInclude a různých režimů hodnot u XPath výrazů) a pro kódování čísel se nově používá SLEB128.

    4.2.2020 04:00 | xkucf03 | Nová verze


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Josef Kufner avatar 4.2.2020 13:51 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Relational pipes v0.15
    Předpokládám, že to paralelní zpracování stále předává data mezi filtry sériově jednou rourou, nebo je tam nějaká obezlička i pro paralelizované předávání?

    Btw, Grammarly je docela fajn věc.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    xkucf03 avatar 4.2.2020 15:34 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Relational pipes v0.15
    Předpokládám, že to paralelní zpracování stále předává data mezi filtry sériově jednou rourou

    Ano. Tohle je tak nějak podstata těch Relational pipes, že jde o proud dat, který se dá předávat rourou mezi procesy. :-)

    To paralelní zpracování se odehrává uvnitř jednoho modulu. V současnosti je implementované v relpipe-in-filesystem a bude v relpipe-tr-streamlet. Ve zkratce to funguje tak, že rodičovský proces forkne podprocesy, a pak posílá úlohy do POSIX MQ fronty, ze které si je podprocesy berou. Podprocesy pak zapisují do společného STDOUT, kde se jen synchronizují přes zámek (POSIXový semafor). Podrobněji je to rozepsané v oznámení nové verze.

    nebo je tam nějaká obezlička i pro paralelizované předávání?

    Není. Teoreticky by se dalo vymyslet něco na způsob: do roury by každý pod-proces zapsal jen odkaz na sdílenou paměť nebo frontu či soket a data by už tekla tamtudy. Ale nevidím v tom moc smysl – jednak to úzké hrdlo bude někde jinde (počítání hashů nebo zjišťování metadat atd. ti zabere více času než předání výsledku nebo načtení názvu souboru ze vstupu) a jednak by to narušovalo transparentnost (dneska tu rouru můžeš postavit přes několik počítačů a přeposílat to po síti přes SSH nebo TCP či SCTP).

    Něco podobného se tu diskutovalo minule, když se řešilo, zda by nešlo mít v unixu ty roury mezi procesy obousměrné a umožnit procesům si nějak domlouvat formát dat. Teoreticky by to šlo, ale vypadá to, že by to bylo víc práce než užitku. Podobně jsou na tom ty fantazie o objektovém OS – teoreticky by to bylo skvělé, ale otázka je, kdy/jestli si na to někdo udělá čas a reálně to implementuje. Do té doby mi přijde lepší stavět na tom, co máme a jen to mírně vylepšovat, posouvat dál.

    Možná až/jestli bude ta alternativní implementace postavená (asi) na GraalVM, kde všechno poběží v jednom procesu a místo serializace a deserializace proudů bajtů se budou jen volat metody jednoho programu… tak tam by šlo přidat i tuhle optimalizaci (záznamy by mohly i mezi jednotlivými fázemi putovat paralelně).

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Josef Kufner avatar 4.2.2020 16:28 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Relational pipes v0.15
    Ok. To ní smysluplně.
    Možná až/jestli bude ta alternativní implementace [...]
    Tuto evoluci si můžeš ušetřit a skočit rovnou na TensorFlow ;-)
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    5.2.2020 16:17 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Relational pipes v0.15
    Něco podobného se tu diskutovalo minule, když se řešilo, zda by nešlo mít v unixu ty roury mezi procesy obousměrné a umožnit procesům si nějak domlouvat formát dat.
    Treba neco jako socketpair(AF_UNIX, SOCK_STREAM, 0, fd);?
    xkucf03 avatar 5.2.2020 20:03 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Obousměrná komunikace mezi rourou propojenými procesy

    Ano. Teoreticky by stačilo, kdyby shell1 místo pipe() zavolal socketpair() a nastavil ho procesům na příslušné STDIO FD. Asi by tam bylo potřeba doladit nějaké detaily (kolem zavírání?) ale v zásadě by to mohlo fungovat jako lepší náhrada jednosměrné roury (pro programy, které s touto funkcionalitou nepočítají).

    Program by pak mohl i zapisovat do STDIO resp FD 0 a tím něco signalizovat procesu, který mu má poskytovat data, a mohl by i číst ze STDOUT resp. FD 1 a dívat se, co mu signalizuje konzument jeho dat. Nevím ale, jak by měl vypadat ten protokol – která strana by měla začít s komunikací a zkoušet, jestli druhá strana podporuje obousměrné roury. Druhá strana totiž může být klasický program podporující jen jednosměrné roury a pak bychom čekali na zprávu od konzumenta našich dat, která by nikdy nepřišla. To by sice „vyřešil“ nějaký ten timeout, ale ten by přidal konstantní zpomalení ke všemu, co podporuje jen jednosměrné roury (minimálně v počátku drtivá většina programů), takže tudy cesta nevede.

    Asi by to tam šlo nějak dohackovat ve stylu: pokud program podporuje obousměrné roury, tak by měl před prvním voláním read()/write() zavolat nějakou jinou funkci, která by druhému procesu poslala na pozadí signál, že jeho protějšek podporuje obousměrné roury. Ten druhý proces by pak věděl, že před posíláním výstupu si má např. přečíst z FD 1, jaké formáty jeho protějšek podporuje. Tím by možná šel zajistit plynulý přechod systému z jednosměrných rour na obousměrné…

    P.S. našel jsem tu předchozí diskusi: obousměrné signalizace na rouře.

    [1] nebo libovolný jiný program, který spouští podprocesy a propojuje je rourami

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    26.2.2022 12:15 upozorneni
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Relational pipes v0.15
    UPOZORNÉNÍ --- Autor tohoto softwaru je ruský kolaborant, podobruje šíření ruských desinformací ve válce o Ukrajinu.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.