Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.16 je použití abstraktní vrstvy ODBC, díky které lze pracovat s libovolným DBMS, např. PostgreSQL nebo MySQL či MariaDB (dříve šlo SQL transformace provádět jen v SQLite). Dále v této verzi přibyl vstupní modul pro audio systém JACK, skrze který lze přijímat MIDI zprávy.
Tiskni
Sdílej:
What Relational pipes are?
Relational pipes are an open data format designed for streaming structured data between two processes. Simultaneously with the format specification, we are also developing a reference implementation (libraries and tools) as a free software. Although we believe in the specification-first (or contract-first) approach, we always look and check, whether the theoretic concepts are feasible and whether they can be reasonably and reliably implemented. So befeore publishing any new specification or its version, we will verify it by creating a reference implementation at least in one programming language.
More generally, Relational pipes are a philosophical continuation of the classic *NIX pipelines and the relational model.
What Relational pipes are not?
Relational pipes respect the existing ecosystem and are rather an improvement or supplement than a replacement. So the Relational pipes are not a:
- Shell – we use existing shells (e.g. GNU Bash), work with any shell and even without a shell (e.g. as a stream format passed through a network or stored in a file).
- Terminal emulator – same as with shells, we use existing terminals and we can use Relational pipes also outside any terminal; if we interact with the terminal, we use standard means like Unicode, ANSI escape sequences etc.
- IDE – we can use standard *NIX tools as an IDE (GNU Screen, Emacs, Make etc.) or any other IDE.
- Programming language – Relational pipes are language-independent data format and can be produced or consumed in any programming language.
- Query language – although some of our tools are doing queries, filtering or transformations, we are not inventing a new query language – instead, we use existing languages like SQL, XPath, Guile/Scheme, AWK or regular expressions.
- Database system, DBMS – we focus on the stream processing rather than data storage. Although sometimes it makes sense to redirect data to a file and continue with the processing later.
continuation of the ... relational model.To by melo patrit az do odstavce: What Relational pipes are not?
To je pravda. Na seznamu úkolů to samozřejmě je, ale zatím na to nepřišla řada. Nicméně pro koncové uživatele to zatím úplně není (API se ještě může trochu měnit – zpětná kompatibilita bude udržována až od v1.0) a pro případné vývojáře mi přijde lepší kompilace ze zdrojových kódů.
Ale zkusím těm balíčkům trochu zvýšit prioritu :-)