Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Článek na The Hacker News informuje o rootkitu Jellyfish a keyloggeru Demon. Na rozdíl od běžných rootkitů a keyloggerů využívajících CPU běží tyto dva na grafické kartě (GPU). Zdrojové kódy PoC demonstrující reálné možnosti malwaru běžícího na grafické kartě a další informace jsou k dispozici na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Ja mel za to, ze ta pamet je pevne zadratovana pro ucely nejakych vypoctu te grafiky? A pokud tam je teda ulozen nejaky program, prece nemuze jit "spustit", cili nemuze nic vykonavat, ne?Ne, většinu dnešních grafických karet si můžeš programovat. Dříve se na tom hlavně renderovalo, dnes se na tom počítají i jiné věci. Je to masivně paralelní SIMD architektura. Jak to ale chytá klávesy nevím. Dokázal bych si představit že to bude třeba dělat screenshoty.
NVIDIA CUDA devices share a unified address space with the host controller process that manages the GPU.
Consequently, to be accessible directly by the GPU, the keyboard buffer must be mapped in the virtual address space of the host process. This can be achieved by manipulating the page table of the controller process to include the page in which the keyboard buffer resides
Jak to ale chytá klávesy nevím. Dokázal bych si představit že to bude třeba dělat screenshoty.Cyve to mě vůbec nenapadlo, vždyť je to grafika, vhodný malware vlastně může prohazovat prvky GUI (například username pole místo password pole, nebo vhodně skrývat okna o nedůvěryhodném připojení!).