Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V listopadu 2015 společnosti Red Hat a Microsoft oznámili spolupráci v oblasti cloudu a .NET. V úterý bylo oznámeno rozšíření (YouTube) této spolupráce v prostředí hybridních cloudů. Kontejnery systému Windows Server budou podporovány OpenShiftem od Red Hatu (YouTube). OpenShift bude podporován na platformě Microsoft Azure. Microsoft SQL Server bude podporován na Red Hat Enterprise Linuxu a na OpenShiftu.
Tiskni
Sdílej:
Microsoft SQL Server bude podporován na Red Hat Enterprise Linuxu a na OpenShiftu.Musel jsem si to precist dvakrat a podivat se pro jistotu do kalendare, kolikateho ze to vlastne je.
Ale ono je to spíš nějak takhle:
"Tak mi Oulíku popiš, jaké máš pocity."
"Pocity? No, teď mám, pane inspektore, pocit, že mi teče do bot."
Když se podívám na finanční výsledky RH za několik let zpátky, tak rozhodně nemám sebemenší pocit, že by měli nějaký důvod se znepokojovat.
Aby nedošlo k nedorozumění, ani MS na tom není nějak vysloveně špatně. Jejich problém je ale v tom, že byli zvyklí na víc a teď jim trochu došel dech. V některých oblastech jim ujel vlak a produktům jako Windows a Office, které dřív hravě zvládly ufinancovat průšvihy zbytku firmy, se najednou výrazně zredukoval trh, ať už kvůli smartphonům a tabletům nebo kvůli delší morální životnosti počítačů. Takže ne že by byli ve ztrátě nebo jim snad hrozil krach, ale už tam není ten růst, na jaký byli zvyklí, a jsou nuceni se začít orientovat na nové produkty a služby.
Konkrétně věci jako podpora MSSQL na Linuxu, Windows v linuxových cloudech nebo Linuxu v Hyper-V/Azure, jasně ukazují, že je pryč Ballmerova doktrína maximální nekompatibility, kdy si mohli dovolit silou tlačit zákazníky k tomu, aby brali "všechno od nich" (protože výměna kterékoli komponenty za alternativu znamenala koledovat si o problémy). Naopak, dnes jsou nuceni uvažovat stylem "když už chtějí běžet linuxového guesta, tak ať ho aspoň běží u nás".
Po telemetrii jsou to ještě násilně vynucené updaty (40 minut modré obrazovky s Don't worry): All your files are exaclty where you left them
To je dost děsivá hláška. Přijde mi, že když má někdo potřebu takhle explicitně vyjadřovat něco, co by mělo být samozřejmé, tak je to přesně naopak – asi jako když politik veřejně vystoupí a oznámí, že nebude měnová reforma nebo válka.
Widle kupuje korporat a jestli v korporatu je neco zcela neakceptovatelny, tak to, ze po aktualizaci prestane neco (naprosto cokoli) fungovat. A to je u desitek zcela beznej stav nekolikrat rocne.Stejný problém je i u většiny linuxových distribucí. Nicméně, korporát může používat LTSB edici Windows, stejně jako může v případě Linuxu používat například Debian stable či RHEL.
To je běžná praxe. Spousta velkých korporací má pro updaty vyhrazené maintenance window a nezřídka musejí nejdřív projít jejich vlastním interním QA. A to nemluvím o takových, kteří zásadně běží na verzích z DVD, dokud sami nenarazí na nějaký problém.
Teď mám zrovna bug, kde zákazník nahlásil regresi, načež se ukázalo, že ta předchozí verze, kde jim to fungovalo, není tak úplně "předchozí", ale dva roky stará (což v praxi znamená, že mezitím proběhlo něco přes deset updatů).
A to nemluvím o takových, kteří zásadně běží na verzích z DVD, dokud sami nenarazí na nějaký problém.To jsem zazil na SLES 10 serveru pouzivanym pro simulacni vypocty. Nove DVD, verifikace systemu a pak dokud neni problem absolutne nic se nemeni.
setkal jsem se s tvrzením, že v tomhle prostředí vznikl XFS a že právě proto je navržen tak, že radši soubor zlikviduje úplně, než aby bylo riziko, že zůstane (tiše) trochu poškozenýPokud mate na mysli souvisejici pribehy o nulovani dat po unlink ci tvrdem shutdown, tak to je podle David Chinner v podstate urban legend, viz treba zde.
Under certain circumstances, a system crash could result in data loss on XFS file systems. If files were created immediately before the file system was left to idle for a long period of time and then the system crashed, those files could appear as zero-length once the file system was remounted. This occurred even if a sync or fsync was run on the files. This was because XFS was not correctly idling the journal, and therefore it incorrectly replayed the inode allocation transactions upon mounting after the system crash, which zeroed the file size. This problem has been fixed by re-instating the periodic journal idling logic to ensure that all metadata is flushed within 30 seconds of modification, and the journal is updated to prevent incorrect recovery operations from occurring. (BZ#856685)