Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.
Tiskni
Sdílej:
It has a complicating configuration language, loadable plugins (ldap!)...Mám to chápat tak, že chce místo původní modulární architektury udělat monolit? Volitelný plugin nemáš počítat do povinné komplexity a do "attack surface". Ten plugin si neinstaluj/nepoužívej, když ho nepotřebuješ a případné chyby v něm se tě netýkají. To je jedna z výhod modularity. Naopak když někdo nechce mít uživatele v lokálním textovém souboru jako před 50+ lety a chce je mít třeba v tom centrálním LDAPu, tak dává smysl aby i konfiguraci sudo řídil přes ten LDAP a pak je dobře, že ta architektura je modulární a že si tam takový plugin můžeš připojit a že plugin pro LDAP existuje. Kvalita kódu pluginu je věc druhá - ta se dá zlepšovat nezávisle na tom. Když jsme u té kvality, tak nechápu, proč to Lennart píše v C, když to má být tedy něco tak inovativního a bezpečného. Nikdo po něm přece nechce, aby si uříznul ptáka a napumpoval se ženskými hormony a psal to v Rustu oblečený do kostýmu poníka nebo japonské školačky (dost ošklivé s fialovo-zelenými vlasy). Ale proč proboha C? Mohl to psát v D, C++, Go, Nimu nebo většinu třeba i ve Scheme nebo Javě (obojí jde přeložit do nativní binárky). Ale ne, on poplive všechno kolem, všechno je podle něj na hovno a musí se to přepsat, ale on to přepíše zase v tom Céčku! Proletěl jsem zbytek jeho "argumentů" a ukazuje to zbytečnost jeho nového počinu. Místo toho stačilo říct: odinstalujte si sudo (a případně další suid bit programy), oprávněným uživatelům přidejte jejich SSH klíče do /root/.ssh/authorized_keys a máte hotovo. Jednoduché, bezpečné a nemusí se kvůli tomu nic programovat. Natož v céčku.
sudo
slouží k něčemu jinému (resp. tohle je jen malá podmnožina). Pomocí sudo
můžeš dosáhnout toho, že uživatel A má právo pouštět pod uživatelem B příkaz P.
Ten uživatel B nemusí být root. A uživatel A nemusí být fyzická osoba. Můžeš mít dva systémové účty pro nějaké služby a chtít, aby jeden mohl s právy druhého pouštět vybraný příkaz.
Když to někdo používá jen k tomu, aby pustil libovolný příkaz nebo rovnou shell pod rootem, tak ani sudo
nepotřebuje a udělal by líp, kdyby se přihlásil rovnou na roota přes ssh
nebo na textové konsoli nebo se na něj přepnul přes su
.
A pokud jsou v programu nějaké chyby, např. v parsování konfigurace nebo vyhodnocování pravidel, tak se mají opravit a ne začít hned psát nový program.