Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.
Tiskni
Sdílej:
It has a complicating configuration language, loadable plugins (ldap!)...Mám to chápat tak, že chce místo původní modulární architektury udělat monolit? Volitelný plugin nemáš počítat do povinné komplexity a do "attack surface". Ten plugin si neinstaluj/nepoužívej, když ho nepotřebuješ a případné chyby v něm se tě netýkají. To je jedna z výhod modularity. Naopak když někdo nechce mít uživatele v lokálním textovém souboru jako před 50+ lety a chce je mít třeba v tom centrálním LDAPu, tak dává smysl aby i konfiguraci sudo řídil přes ten LDAP a pak je dobře, že ta architektura je modulární a že si tam takový plugin můžeš připojit a že plugin pro LDAP existuje. Kvalita kódu pluginu je věc druhá - ta se dá zlepšovat nezávisle na tom. Když jsme u té kvality, tak nechápu, proč to Lennart píše v C, když to má být tedy něco tak inovativního a bezpečného. Nikdo po něm přece nechce, aby si uříznul ptáka a napumpoval se ženskými hormony a psal to v Rustu oblečený do kostýmu poníka nebo japonské školačky (dost ošklivé s fialovo-zelenými vlasy). Ale proč proboha C? Mohl to psát v D, C++, Go, Nimu nebo většinu třeba i ve Scheme nebo Javě (obojí jde přeložit do nativní binárky). Ale ne, on poplive všechno kolem, všechno je podle něj na hovno a musí se to přepsat, ale on to přepíše zase v tom Céčku! Proletěl jsem zbytek jeho "argumentů" a ukazuje to zbytečnost jeho nového počinu. Místo toho stačilo říct: odinstalujte si sudo (a případně další suid bit programy), oprávněným uživatelům přidejte jejich SSH klíče do /root/.ssh/authorized_keys a máte hotovo. Jednoduché, bezpečné a nemusí se kvůli tomu nic programovat. Natož v céčku.
sudo
slouží k něčemu jinému (resp. tohle je jen malá podmnožina). Pomocí sudo
můžeš dosáhnout toho, že uživatel A má právo pouštět pod uživatelem B příkaz P.
Ten uživatel B nemusí být root. A uživatel A nemusí být fyzická osoba. Můžeš mít dva systémové účty pro nějaké služby a chtít, aby jeden mohl s právy druhého pouštět vybraný příkaz.
Když to někdo používá jen k tomu, aby pustil libovolný příkaz nebo rovnou shell pod rootem, tak ani sudo
nepotřebuje a udělal by líp, kdyby se přihlásil rovnou na roota přes ssh
nebo na textové konsoli nebo se na něj přepnul přes su
.
A pokud jsou v programu nějaké chyby, např. v parsování konfigurace nebo vyhodnocování pravidel, tak se mají opravit a ne začít hned psát nový program.