OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mozilla spolu s novým vzhledem webu s doplňky představila nový způsob jejich správy, vyhledávání a sdílení v tematických sbírkách (například pro vývojáře webů, rozšíření Firebugu atd.).
Tiskni
Sdílej:
Pekne
Radeji bych byl pro jednodussi web (mysleno v ramci celeho internetu) , aby vse bylo snadnejsi a prehlednejsi. Webovi vyvojari vytvareji zbytecne neprehledne a komplikovane monstra.
Viz trivialni priklad: Shanim nejake distro vyberu si na ftp a hotovo.
Shanim treba nejaky ovladac a narazim na zbytecne komplikovanou stranku
Proc to delat kdyz staci jen si projit ftp resp http vypis adresare a najit co hledam ?
Protože je to dělaný pro lidi, ne pro geeky.
*Protože je to dělaný pro lidi, ne pro geeky.*
Tak to bych v zadnem pripade nerekl.
Vypis adresare a soubor readme.txt rekne mnohem vice.
Zkuste si jen tak z nudy stahnout nejaky soubor z webu fujitsu-siemens.
Najdete i spoustu jinych firem nez jsem uvedl co to takle maji.
Proc treba URL souboru je dlouhe na nekolik adresnich radku prohlizece ?
Proc nazvy adresaru a souboru maji nepochopitelne velky pocet nesmyslnych a nicnerikajicich znaku ?
Treba priklad: http://webdownload.ts.fujitsu.com/download/FileDownload/fileDownload.aspx?SoftwareGUID=7826C160-2CC3-459A-9F9A-755479405B90&FileFolder=Downloadfiles&FileTypeExtension=ZIP&FileNameClient=FTS_RealtekALC861DeviceDriver_51005257_1006040.ZIP&FileSize=25365740&From=T3BuYV1pQmVoYVBrPm5rc29hbiMs
Já osobně sleduji vývoj webu doplňků a tuto jeho několikátou verzi v uplynulých letech považuji za nejlepší. Grafici si na ní dost vyhráli a je účelná. Pomáhá snadno vyhledat to, co lidi chtějí, i když neví, jak se to jmenuje, najdou to pomocí kategorií nebo tematických sbírek. Žádný jiný prohlížeč tak přehledný a lokalizovaný web pro doplňky nemá, nehledě na to, že lze vyhledávat a přidávat doplňky již přímo z UI prohlížeče.
Kdyby to bylo dělané tak, jak navrhujete, nemůže být nejmenší pochyb o tom, že by to bylo ztížení použitelnosti webu pro drtivou většinu uživatelů. A já osobně považuji za moc dobře, že Firefox je úspěšný program nejen mezi geeky, ale i mezi normálními uživateli, kteří se nemusí prohrabávat v nějakých šílených ftp strukturách jak navrhujete vy, kde nejde vyhledávat, žádné popisy, kategorie ani sbírky ani nic na jedno či dvě kliknutí nadosah.
Ano, to já vím, že drtivá většina lidí doplněk nepoužívá (a asi ani nechce nebo nepotřebuje, i když kdo ví, zda z těch 5 tisíc by se jich pár zajímavých užtečných pro ně nenašlo...). To je dobrý argument pro ty lidi, kteří neustále opakují, jak Firefox nic neumí. Umí víc než nejrozšířenější prohlížeč a umí to podstatné, co zajímá velký počet lidí a co jiné alternativní prohlížeče leckdy ani nenabízí.
No, ještě to chce poladit tu humpoláckou lištu hledání. Je to odfláknutý.
Nebo nepoužívat humpolácký operační systém a bude to dokonalé. 8-)
Ne ne. Stačí použít humpolácký prohlížeč. Operační systém je v tom nevině. Ve Firefoxu to vypadá k světu.
Tak samozřejmě to byla nadsázka. Snad si tu vážně nikdo nemyslel, že nepoznám vliv použitého písma na layout. Jasně, mělo by se to líp ošetřit, ale snad žádná věc není v době vypuštění zcela dokonalá a na ten web stejně přistupují téměř všichni lidé přes Firefox nebo jiné prohlížeče založené na Gecku.
Vypada to uplne stejne humpolacky, ale na funkci to nema samozrejme vliv.