Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Vyšel Scientific Linux 6.0, distribuce založená na zdrojových kódech Red Hat Enterprise Linuxu 6.0, sestavovaná laboratořemi CERN a Fermilab. Tato distribuce je zajímavou alternativou pro ty, kteří nemají zájem přímo o RHEL6 a nechtějí čekat na vydání CentOS 6.0. Pro více informací čtěte oznámení o vydání a poznámky k vydání, ke stažení můžete využít některý z mirrorů.
Tiskni
Sdílej:
Je zajímavé, jak někteří kritizují zpožděné (o pár měsíců) vydání něčeho, co potom bude mít podporu dalších 7 let.Ne, to není zajímavé. Značná část balíčků již je (byla) odladěna Red Hatem, jinak by nebyl RHEL 6 vydán. A stále věřím, že udělat ty nutné změny (odstranit grafiku a pod.) nemůže zabírat tolik času.
Pokud to někdo nutně potřebuje mít teď hned, může si (již od listopadu 2010) koupit a nainstalovat RHEL 6.0.No, to sice můžu, ale jaksi vím o jiných způsobech jak utratit peníze, než za RHEL Desktop 6 na svůj domací počítač
No tak tou obstarožní verzí jsem zrovna nemyslel 5.x řadu ale řadu 4.x.
Řada 4 je aktuální a ještě rok bude podporovaná. Opět nevidím důvod pro termín "obstarožní". (Jasně, slovíčkaření.)
Bohužel (z mého pohledu pro CentOS), lidé ze SL byli rychlejší, takže stojí za to vyzkoušet něco jiného.
U SL neznám pozadí věci (rozuměj, nečtu devel maillist jako u CentOS), takže mám informace pouze z jejich webu. A vypadá to, že v SL stihli SL6.0 rychleji jen proto, že se zatím vykašlali na 4.9 a 5.6. Prostě obrátili prioritu.
Já nevím, co je správně. Být uživatelem SL 5.5 či 4.8, tak by mě asi naštvalo, že již déle než 100 dnů nemám updaty (toto mě ště u CentOS 5.5) a zatím si tým pracuje na nové verzi. U CentOS pravda ještě nevyšla ani ta 5.6, ale vyšla 4.9. Tedy můj pohled na věc je následující: nejdřív updaty stávajících strojů a až pak nové verze.
A stále věřím, že udělat ty nutné změny (odstranit grafiku a pod.) nemůže zabírat tolik času.
Kamarád z RedHatu, který nechtěl být příliš konkrétní, říkal, že v RHEL6 se udělalo všechno proto, aby to tak snadno nešlo zkopírovat. Vzhledem k tomu, že to jak SL týmu tak CentOS týmu trvalo takto dlouho, vypadá to, že to RH skutečně zkomplikoval.
Ale trošku offtopic dotaz: zdalipak je možné, do RHEL Desktop, nainstalovat třebas Apache a MySQL?
To opravdu nevím, linux používám na serverech.
[root@dspudich ~]# yum list httpd mysql-server
Loaded plugins: downloadonly, refresh-packagekit, rhnplugin
Installed Packages
httpd.i686 2.2.15-5.el6 @rhel-i386-client-6
mysql-server.i686 5.1.52-1.el6_0.1 @rhel-i386-client-6
Kamarád z RedHatu, který nechtěl být příliš konkrétní, říkal, že v RHEL6 se udělalo všechno proto, aby to tak snadno nešlo zkopírovat.Nevím, co tam chlapci z RH udělali, ale každopádně zdrojáky jak 5 tak 6 (které RH chce/musí zveřejnit) jsou stále na svém místě, a to i včetně kernelu, o kterém se proslýchá cosi o "obfuskaci" (prostě místo hromady patchů je jen jeden obří
Ale samozřejmě nikdo nemůže ty lidi nutit, že musí ihned a okamžitě vybuildit CentOS 6, klidně mohou napsat, že na něj kašlou (z časových a jiných důvodů). Ale měli by zbytku světa alespoň něco říct. A dost už debaty.
Ale oni na něj nekašlou, jen mají určité možnosti a určité priority. Takže nejdřív vydají aktuální 4.x a 5.x a jakmile to bude hotové, přijde na řadu 6.0. Což je postup, který plně odpovídá filosofii enterprise systémů, kterým CentOS, přestože je zadarmo, pořád je.