Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Tiskni
Sdílej:
v době, kdy mohli veřejné mínění ovlivnit. Teď už je to jedno.A to ti přijde v pořádku? Místo toho tu jela propaganda druhé strany a ta ovlivňovala veřejné mínění. Má společnost fungovat tak, že někdo nahoře rozhodne, jednu propagandu zakáže a druhou pustí naplno a tím ovlivní, co si lidé budou myslet?
nóóóó mý veřejný mínění spíš víc vovlivnily tydlecty komoušský metody neschopný spolunistický vlády :P ;D
krásných 25% populace vinilo z invaze NATOSpíš 25 % to přizná veřejně. Ta skutečná čísla budou vyšší, tipuji tak 50 na 50. Toho se politici bojí, že by se to mohlo zváhnout a přišli by o svoje korýtka. Vzhledem k tomu, jaká je tu hysterie vyvolaná velkými médii a jak jsou lidé trestáni za projevení odlišného názoru, tak si každý radši dvakrát rozmyslí, co bude říkat na veřejnosti.
jedinej kdo tady jako porušoval pravidla byly cz nicky. vode mě ta zpovykaná neziskova už neuvidí ani pěťák :D ;D
Porušovalo to pravidla? Porušovalo.Komix
nicky vlastně jakoby tim vodblokováním jenom dokázaly že ty weby nikdy žádný pravidla neporušily když teďko mužou zase uplně normálně běžet a pravidla se nezměnily a sou furt stejný :D :D
pachut rozsahle cenzury nazoru na pochybnych wbech jako je idnes, novinky, seznam, nebo jake vselijake weby to jsou, ktere nemilosrdne cenzuruji vsechny, kteri nesdili rezimni nazor a tim vytvari falesny dojem jednoty
Zajímavé je, že ne vždy to tak bylo. Ještě pár let zpátky tam byly názory takřka o 180 ° opačné. Orientované trochu doleva (ale taková ta stará klasická levice) a spíš na východ, případně levý střed a lidi poměrně kritičtí k západu (převážně ve smyslu, že nic není černobílé a že nebudeme přece lézt Američanům do zadku), ale nic extrémního. A to i v dobách, kdy už byly povinné registrace a ověřování totožnosti. Tehdy redakce cenzurovala primárně vulgarity nebo zřejmé porušení zákona, ale jinak to asi dost vystihovalo názory průměrných čtenářů (resp. těch, kteří byli ochotní se registrovat a měli čas se vykecávat v diskusích). Dneska je to úplně jiné, ty komentáře většinou souzní s názorem redakce a od posledních voleb i s názorem vlády. Moc se mi nechce věřit, že by česká veřejnost takhle výrazně změnila názory, spíš mi přijde, že redakce ty lidi vystrnadila nebo odsunula jejich komentáře na pozice, které prakticky nikdo nečte. Ještě pamatuji období, kdy v diskusích na SeznamZprávách byla jiná atmosféra než na Novinkách, což by se snad dalo vysvětlit odlišným složením čtenářů, ale dneska jsou ty diskuse víceméně stejné.
Těch diskusí jsem se nikdy aktivně neúčastnil, nebyl jsem ani registrovaný, ale celkem často jsem po přečtení článku nakouknul do diskuse a přečetl si pár názorů. Tohle jsou moje subjektivní dojmy z toho, jak se to v čase měnilo.
Dneska mi přijde hodně zrádné zjišťovat „co si lidi myslí“ z těchto zdrojů. Dá se tím velice snadno manipulovat – při takovém objemu komentářů ani není potřeba je generovat nebo si je psát sám, stačí ty nepohodlné odsunout na další stránky a jiné vypíchnout. Většina čtenářů koukne (když už) jen na první stránku komentářů maximálně na druhou, ale ne na desátou. Globální weby resp. sociální sítě tohle řídí algoritmicky a pomocí AI – a obávám se, že „náš“ místní Seznam se k tomu už taky dopracoval.