K 1. lednu 2026 končí 70leté omezení majetkových autorských práv děl autorů zesnulých v roce 1955, viz 2026 in public domain. V americkém prostředí vstupují do public domain díla z roku 1930, viz Public Domain Day.
Všem vše nejlepší do nového roku 2026.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.60. Vyzkoušet lze online demo.
Daniel Stenberg na svém blogu informuje, že po strncpy() byla ze zdrojových kódů curlu odstraněna také všechna volání funkce strcpy(). Funkci strcpy() nahradili vlastní funkcí curlx_strcopy().
Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.
V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, vydalo Domain Report za rok 2023. Shrnutí nabízí klíčová statistická fakta o stavu a vývoji domény .CZ, která je primárně využívána subjekty v České republice (90,33 %). Na konci loňského roku bylo v registru české národní domény 1 468 788 domén s koncovkou .CZ. V roce 2023 bylo průměrně každý měsíc zaevidováno 16 618 domén, přičemž nejvíce přibylo v březnu (21 466) a nejméně tradičně v létě (červenec, 13 001).
Tiskni
Sdílej:
a navíc se nestává že by .com doméně někdo na podnět ministerstva vnitra nezákonně zrušili registraci kuli 'šíření dezinformací' resp. kuli publikování nevhodnejch opozičních názorů, jako se to děje v tady v čechistánu, rusku, číně a banánovejch republikách. každej rozumnej člověk se těm bolševikům z cz.nic vyhne, dneska cenzurujou 'prorusský názory', zejtra třeba kuli klimatizmu vypnou web temelínu nebo automobilkám a pozejtří vypnou web všem kadeřnikům a holičům protože prostě proto :D :D precedent by už jako byl + se ukázalo že si to lidi nechaj líbit a některý hloupější z nás tomu dokonce tleskaj :D
btw ne že by jako naši soudruzi z neziskovek *.com domény nezurovat nechtěli ale holt na ně přez voceán nedosáhnou :P :P :D ;D
a navíc se nestává že by .com doméně někdo na podnět ministerstva vnitra nezákonně zrušili registraciTakže obrázky jako třeba tento jsou fake?
resp. kuli publikování nevhodnejch opozičních názorů, jako se to děje v tady v čechistánuTo nebyly nevhodné opoziční názory, to bylo prokázané psyops.