Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Sdružení CZ.NIC vyzvalo vládu ke koncepčnímu řešení problému dezinformačních domén. Správce české národní domény po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a v souladu s výzvou vlády České republiky zablokoval 25. února 2022 osm jmen domén, které byly Vojenským zpravodajstvím označeny jako ohrožující bezpečnost. Postupoval přitom na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén. V zájmu transparentnosti a předvídatelnosti svého rozhodování sdružení CZ.NIC po splnění účelu blokace oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů, ponechá sdružení dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu, neboť důvody vyřazení ze zóny podle čl. 17 pravidel již pominuly.
Tiskni
Sdílej:
neboť důvody vyřazení ze zóny podle čl. 17 pravidel již pominuly
Ty důvody hlavně ani nikdy nebyly, takže nemohly pominout. Článek 17 se týká počítačové bezpečnosti a jsou tam jasně uvedené příklady, co se tím myslí:
Sdružení CZ.NIC je oprávněno dle svého uvážení zrušit delegaci Jména domény, jestliže je Jméno domény užíváno takovým způsobem, že dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti, a to zejména tím, že prostřednictvím Jména domény, či služeb, které jsou jeho prostřednictvím dostupné, dochází k distribuci škodlivého obsahu (zejm. viry, malware), nebo je předstírán obsah jiné služby (zejm. phishing), nebo hardware dostupný prostřednictvím Jména domény je řídícím centrem sítě propojeného hardware distribuujícího škodlivý obsah (zejm. botnet).
Netýká se to publikace ani zavádějících, ani lživých informací ani nepohodlných názorů.
leda by to jako byli ňáký nepřátelský user-agenti aspoň :P :P :D ;D
dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti
Jestli nějaký počítačový systém může být ohrožen projevem názoru (byť třeba zcestného, nebo „závadného“), tak je něco špatně primárně s tím počítačovým systémem.
A jestli ho dokázala ohrozit publikace názorů v .cz doméně, tak ho stejně dobře může ohrozit publikace třeba .com, .net nebo .su doménách. Běžný uživatel/čtenář to moc nerozlišuje a rychlost globálního internetu je taková, že na šíření názorů doména, podsíť nebo geografická lokace nemají vliv.
Z toho ale vyplývá, že stát by měl postavit něco jako Velký český firewall (Velký evropský firewall?) a chránit občany, aby si nepřečetli něco závadného na zahraničních serverech, ne?
áááááááááááááááááááááááá nicky už začínaj mit nahnáno :D :D
Nepamatovat doby, kdy to komerční subjekt vedl, asi bych s vámi souhlasila.Jiste, ja take. Byly to divoke doby, ze? Ale co se konkretne delo horsiho nez to, co se deje ted ci posledni roky?
Bohužel cenu šestnáct stovek za registraci doményTed se zase domeny prodavaji za nakupky, ktere urcuje cznic.
A navíc netuším, jak by správa soukromou firmou bránila něčemu podobnému, za co je CZ.NIC kritizován - koneckonců ten je také sdružením soukromých firem...Jiste, honosi se tim, ze jsou zajmovym sdruzenim pravnickych osob...
Tady se těžko hledá ideální řešení, jen méně špatné. Obecně jsem pro tržní přístup, ale tady z principu konkurence existovat nemůže – správce .cz TLD je jen jeden. V jistém smyslu .cz doméně (a jejímu NICu) konkurují správci jiných TLD, ale vzhledem k tomu, jak obtížný a drahý přechod od jednoho TLD k druhému je, to moc za konkurenci považovat nejde.
Nevím, jestli by šlo technicky realizovat nějaké multi-master řešení, mezi více správci jedné TLD, kteří by se navzájem hlídali a zálohovali/replikovali…
Spíš si myslím, že by .cz doména měla být považovaná za majetek českých občanů (jako třeba rádiové spektrum na našem území), který by byl spravovaný státem resp. státem delegovaný na nějakou firmu, ale za jasně daných podmínek, které nejdou jen tak změnit (zřejmě by to zasluhovalo ústavní zákon, který se nedá jen tak snadno přepsat podle toho, kdo je zrovna u moci).
Ty podmínky, by byly asi dost podobné těm současným, akorát by v nich mělo být explicitně uvedeno, že správci TLD nepřísluší cenzurovat ani hodnotit něčí názory a společenskou nebezpečnost. Explicitně proto, že někteří to z těch současných podmínek nepochopili (nebo je záměrně překroutili či vědomě porušili).
P.S. I když jak nad tím tak přemýšlím, to multi-master řešení možná není úplně nereálné…
Súťažiť ? Nie skôr čo najnižšia cena a že to zle funguje nezáleži ? Týmto spôsobom môže dôjsť k tomu, že správci root dns vypnú danú doménu prvého rádu.