Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nadace pro svobodný software (FSF) zveřejnila animovanou pohádku ShoeTool (stroj pro výrobu obuvi).
Tiskni
Sdílej:
Což ostatně přesně vystihuje to, co dělá velká část (většina?) uživatelů proprietárního softwaru. Vyplatí se k tomu přistupovat zásadově a nepodepisovat nic, co jsem nečetl. Pak mne odradí už jen délka a spletitost licenčních či jiných podmínek a vím, že mám hledat jinde. V případě softwaru je to svobodný software, kde se používají dobře známé1 licence. A zatím uživatelé proprietárního softwaru plýtvají svůj čas na čtení výplodů choromyslných právníků nebo se smluvně zavazují k něčemu, co vůbec nečetli.
[1] typové licence, které nejsou pro každý produkt jiné, nýbrž se jeden text používá opakovaně
Já jsem synchronní komunikaci (IM, telefon) z velké části odboural a útržkovitou komunikaci typu Twitter, jejímž prakticky nevyhnutelným důsledkem je žumpa, neprovozuji. Akorát to vyrušuje a je to neproduktivní. Čím dál víc se mi potvrzuje, že není až tak důležité, zda máš nějakou informaci za pět vteřin nebo za pět dní, ale daleko důležitější většinou je, jestli máš správnou informaci. Význam aktuálnosti (nebo naopak zpoždění) se často přeceňuje.
V čem smysl vidím (a nad čím uvažuji, že bych to potenciálně implementoval) je jakási reinkarnace NNTP.
Vyplatí se k tomu přistupovat zásadově a nepodepisovat nic, co jsem nečetl. [...] A zatím uživatelé proprietárního softwaru plýtvají svůj čas na čtení výplodů choromyslných právníků nebo se smluvně zavazují k něčemu, co vůbec nečetli.V praxi se ovšem ukazuje, že cena čtení podmínek a licencí u běžného uživatelského použití (nemluvím o firmě kde se podepisuje kontrakt za desítky mega) je nejspíš vyšší než rizika pramenící z odkliknutí nevýhodných podmínek -- obzvláště ve světě, kde stejně velmi často nemáš jinou možnost, protože ta služba má v daném případě monopol (z nedávné historie např. GitHub nebo GitLab.com).
nemáš jinou možnost, protože ta služba má v daném případě monopol (z nedávné historie např. GitHub nebo GitLab.com)
Např. já na GitHubu účet nemám. Pokud by ho po mne někdo chtěl, tak ho odkáži na příslušný bod v Sane software manifesto. Svoje příspěvky můžu zveřejnit na svém serveru a kdokoli si odtamtud může kód naklonovat. Chyby můžu hlásit třeba e-mailem. Pokud tohle daný projekt nepodporuje1, tak si nezaslouží, abych do něj přispíval a pomáhal mu.
[1] tzn. nutí mne, abych uzavřel smlouvu třeba s tím GitHubem
The contributor must not loose the right'Loose' se sem nehodí, to právo se nám neviklá. Dej tam 'lose', tedy ztratit, přijít o.