Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Thanks to Google security team for reporting this issue and smart hardware research group of Alibaba security team for discovering it.
- Provoz bezpečnostního týmu je docela důležitá a záslužná věc. A i kdyby ne, CZ.NIC je sdružení soukromých firem a je vám hovno po tom, kam oni strkají svoje peníze.
Na ty domény ale má monopol, takže to hovno není.
Nevím jestli by bylo dobré mít registr jedné domény pod vícero firmami, stejně by musela existovat jedna společná databáze a její správce.Přesně tak to funguje. Doména .cz má registr pod vícero firmami. Tyhle firmy jsou členy společného sdružení CZ.NIC, které je správcem té společné databáze.
Take nemuze prijit novy hrac, aby byl na urovni cz.nicNení mi jasný, k čemu by něco takovýho bylo dobrý.
Co si take myslet o neziskovce, ktera za sebe posle na konferenci reprezentovat koktaveho astenickeho introverta, ze?Sice nevím, koho přesně myslíš, ale určitě to bude lepší, než aby tam poslala totálního imbecila, který má hlavu plnou hoven, jako nejmenovaný Odin1918. Tady už nefunguje žádný moderátor, který by mazal ty sračky a nesmyslné urážky lidí, co narozdíl od mamrda tvého kalibru něco umí?
který neumí nic, jen urážet práci ostatníchNikoho neurazim. Jen pisu sve nazory. Nic vice, nic mene. Ten, kdo zde nekoho urazi, jsi ty. Nenapsal si nic, co by alespon vzdalene souviselo s tematem diskuse, jen pises vulgarismy a urazky. Bez brecet nekam do kouta a prestan otravovat nulo!
Pokud by spravu domeny melo v rukach vice regulernich komercnich subjektu, muze byt cz.nic bez nahrady zrusen, coz bych vnimal jako klicove.Možná ti přijde, že se opakuju, ale k čemu by to bylo dobrý? Komerční subjekty zcela běžně staví hladových zdí mnohem víc než CZ.NIC, navíc CZ.NIC dělá svou práci imho lépe než naprostá většina protějšků ve světě. Přijde mi, že na těhle komentářích je celkem dobře vidět, že tebe absolutně nezajímají reálné výsledky, ale jenom ideologická podstata - když je něco neziskovka, je to špatně bez ohledu na dobré výsledky.
Cz.nic ale ma monopol na cz domeny.No však to je v pořádku.
Krom toho stát plítvá mnohem více peněz na mnohem větší kraviny.V tom se shodneme.
Jste/nejste spokojeni s CZ.NIC?, ale typoval bych, že většina lidí nespokojena nebude.Abyste nebyl prekvapen. Kazdopadne anketa by byla zajimava.
Nedrží monopol, protože je to sdružení více než stovky převážně soukromých firem - poskytovatelů internetu a registrátorů domén.Jiste, je to sdruzeni. Ale nemuze prijit jiny subjekt, ktery by byl na urovni cz.nicu tak, aby mu konkuroval, ze? Muze se jen stat clenem jiz existujiciho sdruzeni, ktere timto drzi monopol na cz domenu.
Není to neziskovka, je to zájmové sdružení právnických osob.Jiste, jedna se o zspo, ktere negeneruje zisk. Takze neziskovka.
Nefinancuje stavbu hladových zdí, ale v první řadě provoz registru domén. Co zbyde, jde na projekty, které slouží v první řadě členům sdružení. Typicky ten vámi pohaněný CSIRT je, cituji: "bezpečnostní tým pro koordinaci řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích provozovaných v České republice". Členové sdružení CZ.NIC (tedy poskytovatelé internetu a registrátoři domén) nejspíš usoudili, že je dobré takový tým mít, tak si ho založili.Vse krome financovani nakladu na spravu domeny jsou hladove zdi a mrhani prostredky. Nektere i biji do oci (router turris, apliakce pro postizene).
Jiste, je to sdruzeni. Ale nemuze prijit jiny subjekt, ktery by byl na urovni cz.nicu tak, aby mu konkuroval, ze? Muze se jen stat clenem jiz existujiciho sdruzeni, ktere timto drzi monopol na cz domenu.A tohle v případě že drží národní doménu komerční subjekt lze?
Ale nemuze prijit jiny subjekt, ktery by byl na urovni cz.nicu tak, aby mu konkuroval, ze?Může, na jiné TLD. V čem je problém? To ".cz" na konci je jen adresa, identifikátor, nic víc. Zatoužíte-li po doméně odin-je-machr.google.com, budete zase muset dohodnout s Googlem. Pokud tomu říkáte monopol, tak dobrá - pak vy máte monopol na nick "Odin1918" na abclinuxu.cz. Překvapivě, nikdo jiný si nemůže založit stejný nick a konkurovat vám. Tak jinak, jak byste chtěl zařídit, aby jednu TLD spravovalo více konkurentů? Budete se s CZ.NICem střídat, oni se vezmou liché týdny a vy sudé?
Pláčeš na špatném hrobě. NBÚ vyžaduje, aby provozovatel CERTu byl nezisková organizace, která si to bude platit ze svého.
Zrovna běží výběrové řízení, můžeš se přihlásit s lepší nabídkou.
Nic takového Odin neudělá, místo toho bude pokračovat v trollingu na ábíčku, protože to je větší zábava. Mám poslední dobou hypotézu, že Odin = Miriam.Zrovna běží výběrové řízení, můžeš se přihlásit s lepší nabídkou.
Nic takového Odin neuděláNeudela. Proc by to take delal, kdyz se spokojene zivi v jinem odvetvi?
místo toho bude pokračovat v trollingu na ábíčkuNejsem troll. Jen rikam sve nazory.
Odin = MiriamTak to opravdu neni pravda. Proc bych to delal? Vzdyt zde pod svym nickname vystupuji jiz radu let.
Tiskni
Sdílej: