Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
Pokud vám vyšlo, že Firefox 95 vyjde v 44. týdnu a Chrome 95 až v 45. týdnu, umíte matematiku. Vše je ale jinak. Vývojáři Chrome oznámili, že od verze 94 budou nové verze Chrome vydávat také každé 4 týdny. Chrome 95 tak vyjde již v 42. týdnu. Co na to vývojáři Firefoxu?
Tiskni
Sdílej:
MozillaFirefox-$(date +%s).0.x86_64.rpm
Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny.Tak k tomuto by som rad videl zdroj. Skracovanie release cyklu je uplne normalna vec, neviem preco si k tomu musime vymyslat nejake detinske dovody.
Proto se mají verzovat jednotlivá API. U jednodušších programů můžeš verzovat celek jedním číslem. Ale pokud máš např. jedno API pro moduly a jiné pro něco jiného, tak dává smysl je sémanticky verzovat nezávisle na sobě a tím signalizovat, které rozhraní si rozbil a které zůstalo zpětně kompatibilní.
že tam nikdy není ani krutopřísná nová featura... až na ten detail, že tam občas je, jako například rozbití nějakého typu doplňků apod.
Pokud je pro tebe zásadní změna odstranění něčeho 2 roky po oznámení, tak mám pro tebe smutnou zprávu - dneska se prostě nevyvíjí tak jako v 90. letech.to jako že si užnemám tisknout zdrojáčky na jehličkový tiskárně? :o no fakt mi ale přijde lepší dělat některý věci jakože postaru třeba ty čísla v těch verzích přínos je asi jako když soubor pojmenuješ *.pdf a uvnitř je fakt PDF a ne třeba JPEG i když by to i s blbou příponou fungovalo taky
...lepší dělat některý věci jakože postaru třeba ty čísla v těch verzíchJenže co když se postaru už nevyvíjí ten projekt? Pokud i ta nejzásadnější změna nastane skoro každý měsíc (třeba změna API), tak jaký má smysl řešit, jestli náhodou tenhle měsíc k tomu nedošlo? Nebo posoudit, jestli je to změna velká či malá (což je subjektivní, takže by to bylo stejně k prdu). Co sleduju chrome, tak bych těžko hledal verzi, kde se nezměnilo něco pro vývojáře. To samé linux, tam je explicitně dáno, že major se zvedá když je minor dost velký. To samé třeba Visual Studio. Tam sice dokonce udržují "rok x.y.z", ale i nejmenší upgrade po pár dnech rozbíjí kompilaci. Jako vývojář se prostě pokaždý musím podívat co se změnilo a tedy by mi bylo úplně jedno, kdyby zavedli jen jedno číslo. Takže mě by opravdu zajímal mentální proces vývojáře, kterému by pomohlo, kdyby místo jednoduchého verzování měl u prohlížeče semver. Co by udělal jinak, pokud místo upgrade 82->83 má 14.8.94 -> 14.8.95 (s tím, že se tam mohlo stát cokoli)?
Skracovanie release cyklu je uplne normalna vecSprávně, je čas zkracování.