Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Tiskni
Sdílej:
naplanuji si schuzku na 1:30pm s upozornenim 15 minut predem s ohledem na aktualni dopravni situaci. Tahle schuzka se opakuje kazdy tyden (obed s kamaradkou). Prvni tyden me telefon upozorni 1:10pm, dalsi tyden me pocitac upozorni 12:50, dalsi tyden 1:09. S ohledem na dopravni situaci.Dibs on being the future "Society Efficiency" knob twister! Thanks!
az ji bude fungovat treba takove ivysilani tak napisJá jsem proseekoval Smysl pro tumor když to dávali (tj. tak půl roku zpátky?) ve Firefoxu na Linuxu a "fungovalo to" - teda, fungovalo to tak příšerně, jak to fungovat má (změny rychlosti v divných krocích, seekování pomalé, nemožnost nastavit downmix na mono… prostě komfort naprosto neporovnatelný se skutečnými přehrávači jako třeba mpv).
Vzhledem k tomu, ze ma tvoje mamka reatardovane dite tak ji naprosto chapu…Oh, really you Jerk?!
Reknu babce at se sshckam prihlasi na vpsku a tam si v mc otevre datovku a posle urednikovi dopis vytvoreny v latexu… ty vole, jaky debil musi byt clovek aby nechapal ze linuxovy desktop pro bezneho cloveka neni a do to jeste nepletl servrovy OS?Pouzivam Linux a nativni aplikaci Datovka, pripadne datova schranka chodi v wwe prohlizeci...
v cem to vyvijis?V Pythonu a C a kreslím v KiCadu a OpenSCADu. Mimochodem kolegové používají Vivado a CST Studio, což je SW, který funguje jen na Windows a Linuxu.
V cem to budes provozovat? Bude ti bezet radar na linuxovem desktopu? Ve ktere distribuci?Ne, běží to pak na průmyslovém PC s Debianem (headless, je to věc co zpracovává rádiová data a uploaduje obrázky). (a UI pro end-usera pak je webové v nějakém javascript frameworku, to dělá kolega s nějakou externí firmou, do toho nevidím)
se uspi