Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Tiskni
Sdílej:
9 Power_On_Hours 0x0012 098 098 000 Old_age Always - 19080 22 Helium_Level 0x0023 100 100 025 Pre-fail Always - 100
To bude tím, že atomu vodíku chybí v elektronovém obalu 1s¹ jeden elektron na rozdíl od hélia, které má valenční orbital 1s² plný (a tudíž je chemicky inertní). Kovy mají spoustu volných elektronů, které se nazdařbůh pohybují krystalickou mřížkou (ne nadarmo se jim říká elektronový plyn). Takže když se molekula vodíku dostane ke kovu, tak ji nic nedrží pohromadě, protože ten chybějící elektron opačného spinu si místo od druhého atomu prostě půjčí z kovu a zůstane na tom energeticky téměř stejně. Tudíž v případě vodíku nemá smysl uvažovat molekuly, ale atomy. Ze stejného důvodu je ionizační energie vodíku výrazně nižší a v kombinaci s nadbytkem elektronů z kovu, to má za následek, že H₂ v kovech velmi snadno disociuje na volné ionty H⁺. A uvážíme-li, že iont vodíku, není nic jiného než jeden titěrný proton, tak není divu, že se protáhne krystalickou mřížkou kovu a na druhé straně rekombinuje s dalším vodíkem a uvolní se z povrchu jako molekulární plyn. (Nebo cestou někde najde poruchu v mřížce, napasuje se do mezery, naváže se na sousední atom kovu a jako hydridová příměs způsobí zkřehnutí materiálu.)
Tomuhle zamíchání jedné látky od druhé chemici říkaní rozpustnost. A ta se vyskytuje nejen u pevných látek a kapalin (sůl ve vodě), ale také u plynů a kovů (vodík v železe). Rozpustnost právě bývá často podpořena disociací molekul na ionty.