Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
9 Power_On_Hours 0x0012 098 098 000 Old_age Always - 19080 22 Helium_Level 0x0023 100 100 025 Pre-fail Always - 100
To bude tím, že atomu vodíku chybí v elektronovém obalu 1s¹ jeden elektron na rozdíl od hélia, které má valenční orbital 1s² plný (a tudíž je chemicky inertní). Kovy mají spoustu volných elektronů, které se nazdařbůh pohybují krystalickou mřížkou (ne nadarmo se jim říká elektronový plyn). Takže když se molekula vodíku dostane ke kovu, tak ji nic nedrží pohromadě, protože ten chybějící elektron opačného spinu si místo od druhého atomu prostě půjčí z kovu a zůstane na tom energeticky téměř stejně. Tudíž v případě vodíku nemá smysl uvažovat molekuly, ale atomy. Ze stejného důvodu je ionizační energie vodíku výrazně nižší a v kombinaci s nadbytkem elektronů z kovu, to má za následek, že H₂ v kovech velmi snadno disociuje na volné ionty H⁺. A uvážíme-li, že iont vodíku, není nic jiného než jeden titěrný proton, tak není divu, že se protáhne krystalickou mřížkou kovu a na druhé straně rekombinuje s dalším vodíkem a uvolní se z povrchu jako molekulární plyn. (Nebo cestou někde najde poruchu v mřížce, napasuje se do mezery, naváže se na sousední atom kovu a jako hydridová příměs způsobí zkřehnutí materiálu.)
Tomuhle zamíchání jedné látky od druhé chemici říkaní rozpustnost. A ta se vyskytuje nejen u pevných látek a kapalin (sůl ve vodě), ale také u plynů a kovů (vodík v železe). Rozpustnost právě bývá často podpořena disociací molekul na ionty.