OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
OSL, asociace dánských open source IT společností, podala stížnost na nedávno zveřejněnou zprávu doporučující používat ve veřejné správě ODT i OOXML. Kritizováno je například prohlášení, že ODT nezabraňuje problémům s interoperabilitou nebo to, že OOXML "existuje pouze v laboratořích Microsoftu a na papíře". Dánsko by prý mělo následovat norský příklad a vyřadit OOXML ze seznamu standardů. Více na Osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
A čo nie je pravda, že ODT má problémy s interoperabilitou(problémy so vzorcami)?
Jaké problémy? Já s OOo naposal celou diplomku ;) A že tam bylo "pár" vzorců :)
Ono staci si jen otevrit trebas prezentaci napsanou v 3.0 ve 3.1 OO.o a clovek se nestaci divit... Zvlast neprijemne, pokud ma prednaset :D
Keby si chcel zaviesť takúto politiku, tak tam nezostane vôbec žiadna firma
Idealista , to by ma zaujimalo, kolko firiem by ostalo a co by sme jedli ...
Studujem v Dansku a musim povedat, ze domace firmy su nasytene Microsoft technologiami. Vsade tu tlacia C#, .NET, ASP.NET a podobne zalezitosti. Tato spravicka ma teda vobec neprekvapila. Je to pravdepodobne tym, ze si to dokazu zaplatit a Microsoft tu dost lobuje (hlavne v skolstve).
Najde sa tu samozrejme aj skupina ludi, ktori podporuju opensource avsak nie v takej velkej miere.