Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dle plánu iniciativa OpenTF představila svobodný a otevřený fork Terraformu, jelikož se nepovedlo zvrátit nedávné přelicencování Terraformu z MPL a MIT na BUSL (Business Source License). Dalším cílem OpenTF je stát se projektem Linux Foundation / Cloud Native Computing Foundation.
Tiskni
Sdílej:
Dosli sme k nazoru to proste na par rokov zavriet, vyvoj a kvalitu riesit len doma a zdrojaky dame von az o par rokov.Jaky je prosim pekne rozdil, kdyz se ten vas otestovany a kvalitni kod pushne na produkci vs. na produkci a github? Ono to totiz dopadne jako vzdycky - "par rokov" bude jeden furt a nekvalitu nikdo neuvidi...
Neviem odkial si nabral to malo developerovTo je len moj dojem z pozicie zakaznika/pouzivatela. Vo firme obcas prispievame upstream do OSS produktov - ked potrebujeme nejaku funkcionalitu a zda sa nam realne, ze bude zmena zaclenena v rozumnom case. Okolo produktov HashiCorp uz proste nic take nerobime, lebo sanca ze by sa PR dostalo v nejakej forme upstream je minimalna. Zjavne nie sme sami v podobnej situacii. So zmenou licencie je to uz tak trochu jedno. Tiez sme doslova museli nahanat sales department s peniazmi, ze by sme radi zaplatili za komercne riesenie. Bola to pomerne bizarna situacia, kedy sme niekolko tyzdnov nevedeli dostat na telefon obchodnika aby sme prediskutovali ceny. Mohla to byt nahoda, ale dojem z toho bol aky bol. Nemyslim som to v zlom. Ale proste nemate developersky cas na to spracovat PRs, co sedi podla toho co pises. Ci uz je to rozhodnutie firmy, alebo realne nedostatok developerov, to uz samozrejme neviem, ale navonok je ten dojem taky ako som pisal. Hlavne som chcel poukazat na to, ze ta moznost ze by ste tahali kod z forku, ked nemate cas ani na PR mi pride nie velmi realna.