Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V San Francisku na konferenci WWDC 2015 (Apple Worldwide Developers Conference) bylo oznámeno, že programovací jazyk Swift (Wikipedia) bude ještě letos open source a podporován také na Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Source code will include the Swift compiler and standard library.– https://developer.apple.com/swift/blog/?id=29
Já jsem jen rád, že to nejsou známé zpěvačky.
Kde sa pouziva Go ? ... Java nie je dost cool.Tady bych nesouhlasil. Go ma sve vyhody (CSP model a built-in channels) a hlavne podstatne jednodussi deployment. Mate jednu binarku, kde je vse potrebne staticky slinkovane, a jsou tam jen dve zavislosti: (a) architektura - amd64, arm ... (b) par kernel system calls - Linux, FreeBSD ... . Architektura je roky stabilni, stejne jako systemove cally a pak neni co resit.
- ano, dle mnohych prekonany svet.O to bych se nebal, podstata SW je takova ze stabilni, podporovane a integrovane distro bude potreba.
http://talks.golang.org/2015/gogo.slideAs of the 1.5 release of Go, the entire system is now written in Go.
(And a little assembler.)C is gone.
Side note:
gccgo
is still going strong.
This talk is about the original compiler,gc
.
V podstate desktop aplikacie su mrtve (az na velke molochy typu Adobe suite), herne enginy a podobne. Nie je to proste rentabilne.Rozhodně ještě započítejte vědecký/výpočetní (dobře, řekněme že clusterové věci nejsou "desktop") soft, toho není málo.
Je to produkcni jazyk, nikoliv research vec, takze pokud voli konzervativni pristup a sazeji na overene postupy, a je to jen dobre.Není třeba sázet výhradně na ověřené postupy. Například F# přišel s typovými poskytovateli a ukázalo se, že to byl dobrý tah. Pokud si autoři jazyka nejsou jisti, zda je daná vlastnost dobrá, mohou ji přidat jako experimentální – vlastnost bude standardně vypnuta a uživatel ji může zapnout a použít na vlastní nebezpečí. Takhle je Swift jen osekaná verze F# s trochu jinou syntaxí, která IMO vznikla jen proto, aby měl Apple vlastní jazyk.
Takhle je Swift jen osekaná verze F# s trochu jinou syntaxí,A F# zase "vykradal" Ocaml, ktera ...
která IMO vznikla jen proto, aby měl Apple vlastní jazyk.Mozna. Spise to vypada, ze prisla doba kdy stavaji mainstreamove jazyky z nejakych duvodu nevyhovuji soucasne situaci, hleda se nahrada a kdo prijde s necim pouzitelnym, bude mit vyhodu. A megamolosi jako Google/Apple/Microsoft maji prirozenou vyhodu a silu neco tlacit.
Problem je v tom, ze se take casto po letech ukaze, ze to nebyl az tak dobry napadTo je pravda, ale to se může stát kdykoliv. Například někdo si myslí, že dědičnost s otevřenou rekurzí (metoda předka může zavolat metodu potomka) je špatná věc.
A F# zase "vykradal" Ocaml, ktera ...Ano, jenže F# není a ani nebyl jen osekaná verze OCamlu. F# měl navíc například overloading, active patterns, computation expressions, jednotky míry, hodnotové typy, reflexi, snazší binding C knihoven.