Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V San Francisku na konferenci WWDC 2015 (Apple Worldwide Developers Conference) bylo oznámeno, že programovací jazyk Swift (Wikipedia) bude ještě letos open source a podporován také na Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Source code will include the Swift compiler and standard library.– https://developer.apple.com/swift/blog/?id=29
Já jsem jen rád, že to nejsou známé zpěvačky.
Kde sa pouziva Go ? ... Java nie je dost cool.Tady bych nesouhlasil. Go ma sve vyhody (CSP model a built-in channels) a hlavne podstatne jednodussi deployment. Mate jednu binarku, kde je vse potrebne staticky slinkovane, a jsou tam jen dve zavislosti: (a) architektura - amd64, arm ... (b) par kernel system calls - Linux, FreeBSD ... . Architektura je roky stabilni, stejne jako systemove cally a pak neni co resit.
- ano, dle mnohych prekonany svet.O to bych se nebal, podstata SW je takova ze stabilni, podporovane a integrovane distro bude potreba.
http://talks.golang.org/2015/gogo.slideAs of the 1.5 release of Go, the entire system is now written in Go.
(And a little assembler.)C is gone.
Side note:
gccgo
is still going strong.
This talk is about the original compiler,gc
.
V podstate desktop aplikacie su mrtve (az na velke molochy typu Adobe suite), herne enginy a podobne. Nie je to proste rentabilne.Rozhodně ještě započítejte vědecký/výpočetní (dobře, řekněme že clusterové věci nejsou "desktop") soft, toho není málo.
Je to produkcni jazyk, nikoliv research vec, takze pokud voli konzervativni pristup a sazeji na overene postupy, a je to jen dobre.Není třeba sázet výhradně na ověřené postupy. Například F# přišel s typovými poskytovateli a ukázalo se, že to byl dobrý tah. Pokud si autoři jazyka nejsou jisti, zda je daná vlastnost dobrá, mohou ji přidat jako experimentální – vlastnost bude standardně vypnuta a uživatel ji může zapnout a použít na vlastní nebezpečí. Takhle je Swift jen osekaná verze F# s trochu jinou syntaxí, která IMO vznikla jen proto, aby měl Apple vlastní jazyk.
Takhle je Swift jen osekaná verze F# s trochu jinou syntaxí,A F# zase "vykradal" Ocaml, ktera ...
která IMO vznikla jen proto, aby měl Apple vlastní jazyk.Mozna. Spise to vypada, ze prisla doba kdy stavaji mainstreamove jazyky z nejakych duvodu nevyhovuji soucasne situaci, hleda se nahrada a kdo prijde s necim pouzitelnym, bude mit vyhodu. A megamolosi jako Google/Apple/Microsoft maji prirozenou vyhodu a silu neco tlacit.
Problem je v tom, ze se take casto po letech ukaze, ze to nebyl az tak dobry napadTo je pravda, ale to se může stát kdykoliv. Například někdo si myslí, že dědičnost s otevřenou rekurzí (metoda předka může zavolat metodu potomka) je špatná věc.
A F# zase "vykradal" Ocaml, ktera ...Ano, jenže F# není a ani nebyl jen osekaná verze OCamlu. F# měl navíc například overloading, active patterns, computation expressions, jednotky míry, hodnotové typy, reflexi, snazší binding C knihoven.