Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Po čtyřech měsících vývoje od vydání verze 232 (zprávička) oznámil Lennart Poettering vydání verze 233 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
Tiskni
Sdílej:
TAB
doplňování minimálně u systemctl
děsně pomalý (sekundy)?
time journalctl -F _SYSTEMD_UNIT > /dev/null real 0m56.254s user 0m1.544s sys 0m6.688s
man journalctl -F, --field= Print all possible data values the specified field can take in all entries of the journal.Prostě si to nijak neindexuje a při výpisu všech hodnot fieldu to musí udělat full scan kompletních logů (které mohou být komprimované a šifrované - u mě to jede cca 50MB/s).
time journalctl -F _SYSTEMD_UNIT > /dev/null real 0m0,012s user 0m0,003s sys 0m0,010s
journalctl --disk-usage Archived and active journals take up 4.1G in the file system.Opakované volání vypadá takto:
time journalctl -F _SYSTEMD_UNIT > /dev/null real 0m4.261sAle zvykl jsem si
Prostě si to nijak neindexuje a při výpisu všech hodnot fieldu to musí udělat full scan kompletních logů (které mohou být komprimované a šifrované - u mě to jede cca 50MB/s).
Samozrejme, ze sa to indexuje [1].
le64_t field_hash_table_offset;
le64_t field_hash_table_size;
Treba ale povedat, ze ten index je "per journal". Myslim, ze problemom je skor "RAM-like disk access pattern", ktory je jednoducho pomaly na rotacnych HDD ([1] predposledny odstavec). Btw, 4GB lokalny log je imho relativne dost :).
[1] https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/journal-files/ [2] https://lists.freedesktop.org/archives/systemd-devel/2012-September/006470.html
$ time journalctl -F _SYSTEMD_UNIT > /dev/null real 0m0.028s user 0m0.004s sys 0m0.016s