Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Thunderbird má nové logo.
Tiskni
Sdílej:
vlastnim par firem a ikonky nezvykneme menit protoze to komercne nic neprinasiNaopak, ikonky jsou pro většinu běžných uživatelů nejpodstatnější. Až tak důležité nejsou pouze pro některé profesionály, kteří řeší kvalitu samotné aplikace, taková nicméně většina uživatelů není.
operace na velrybuLol, myslis docker ;) ..
podobné projekty nevedou tupci, ale lidi, co ví, co dělají.Firefox býval skvělý prohlížeč… Dneska spíš jen dělá křoví a slouží jako jakási virtuální konkurence, aby web nevypadal jako proprietární technologie patřící Googlu. Dneska Firefox používám už jen ze setrvačnosti, tomu projektu nevěřím a je jen otázkou času, kdy překonám tu lenost a přejdu jinam. Thunderbird tak nějak přežívá. Moc si nevzpomínám, co by mne na něm poslední dobou potěšilo. Na druhou stranu, těch věcí, co mne po upgradu naštvou moc není, rozhodně méně než u Firefoxu. Co mi vadí (a zrovna nebudí důvěru) je, že se mu někdy rozbije databáze a po startu stahuje spousty zpráv znovu z IMAP serveru. A někdy mi přijde, že je pomalejší, než býval… ale třeba mám jen moc e-mailů. Nebo takové drobnosti jako že odeslané e-maily začal dávat do jiné složky (místní místo na IMAP).