OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Proběhl již třetí sprint Plasmy Active. Mezi řešenými tématy byly přípravy příštího vydání Plasmy Active (plánovaného na srpen 2012), obohacení uživatelského rozhraní o nové funkce, koordinace uvedení SPARKu na trh (prvního otevřeného uživatelského mobilního zařízení stavějícího na otevřeném softwaru), užší integrace s Nepomukem, Akonadi a Telepathy a přizpůsobení aplikací pro Plasmu Active.
Tiskni
Sdílej:
Užší integrace s Nepomukem, Akonadi a Telepathy zní naprosto děsivě. Nic z toho nefunguje ani po letech vývoje. On snad někdo předpokládá, že to během několika měsíců najednou začne fungovat?! Doufám, že bude stále možné Nepomuk i Akonadi vypnout.
Akonadi sama o sobe je naprosto funkcni cachovaci vrstva pro PIM data.Tak, tady jsem se čtením pohádky skončil. Otřu poprskaný monitor a s pozdravem "MySQL server na každý tablet a mobil" se rozloučím. Dobrou noc, strýčku Fido. Dobrou noc, děti!
ktera byla 'piece of crap' pred 4.8.1Jistě, již od první verze KDE4 slýcháme, že "příští verze už bude ale opravdu zaručeně funkční". Po více než 4 letech už to je opravdu značně obehrané a nezajímavé.
MySQL na mem desktopu zabira 30 MB RAM, ... V dnesni dobe je mobilni hw natolik vykony, ze 1 MySQL ho urcite nepolozi.probuď se ty - můj FreeRunner má 128 MiB RAM, zbrusu nová revize GTA04 má 512 MiB současný velký hit, na jehož dodávky se spousta lidí těší jak předškoláčk na Ježíška, Raspberry Pi, má 256 MiB sdílené RAM ano, jistě, jeden proces s nějakých 30 MB to nepoloží - ale kolik takových si tedy můžu pustit? ony ty hračky totiž nejsou určeny jenom k puštění MySQL serveru a nazdar, tam toho musí běžet současně podstatně víc (už jenom co nad tím MySQL, samotný server je mi na nic, že), a kdyby k tomu každý přistupoval tak, že si sežere kdovíco a ještě si k tomu pustí backend žeroucí 30 MiB navíc, že to není žádná míra, tak je mi takový "mobilní hw" dobrý tak akorát jako mobilní těžítko
"The Vivaldi tablet is running a single core ARM Cortex A9 chip clocked at 1GHz with 512MB of memory."Vzhledem k výše uvedenému mám poměrně přesnou představu o tom, co daný HW utáhne, a po MySQL serveru na něm teda opravdu, ale opravdu netoužím.
Spark/Vivaldi bude mit dost pameti, aby to cele utahl.FreeRunner má 128 MiB RAM, zbrusu nová revize GTA04 má 512 MiB vs The Vivaldi tablet is running a single core ARM Cortex A9 chip clocked at 1GHz with 512MB of memory and a 7" touch screen. - prosím, přestaň ze sebe dělat debila
Jestli chces delat narocne veci, kup si poradny tablet, to je cele.Kup si raději normální počítač, řekl bych.
ještě definuj "normální počítač" ... níže uvedený příklad se zásekem akonadi se odehrál na T510, který si nijak nezadá se současnými běžnými "kancelářskými" desktopy - a to, aby po praštění do delete trvalo skoro sekundu, než mazaný mail zmizne, to mi tedy přijde poněkud na pováženou ... kolik jader a na jaké frekvenci potřebuju mít, aby taková akce proběhla "okamžitě"?Jestli chces delat narocne veci, kup si poradny tablet, to je cele.Kup si raději normální počítač, řekl bych.
Intel(R) Core(TM) i7 CPU M 620 @ 2.67GHz
zato zkusme tam spočítat ty začínající ako...No vidíš to, nebýt dobrodiní ako*, tak ten procesor vlastně vůbec nevyužiješ a doma umrzneš.
no, já neskočil, ale musel jsem si tu větu přečíst třikrát, než jsem se smířil s tím, že to fakt takhle napsal a mohl dočíst zbytek příspěvku ... tedy, nakolik si vážím práce, kterou kolega dělá, takhle lhát by fakt nemuselAkonadi sama o sobe je naprosto funkcni cachovaci vrstva pro PIM data.Tak, tady jsem se čtením pohádky skončil.
Mimochodem je treba neplest si aplikace vyuzivajici Akonadi a Akonadi samotne. Ja mluvim o Akonadi, ne o aplikacich na nem postavenych.Ano, chápu, že když Akonadi NIC nedělá, to to výborně funguje.
Pouzit to jako cache pro posledni 4 dny socialnich feedu, coz neni ani 50 MBMožná by byl lepší Oracle, ne? Když už overkill, tak teda pořádný. WTH.
Kdybych to na vlastni oci nevidel fungovat, nepsal bych to.Kdybych to na vlastni oci nevidel nefungovat, nepsal bych to.
Mimochodem je treba neplest si aplikace vyuzivajici Akonadi a Akonadi samotne. Ja mluvim o Akonadi, ne o aplikacich na nem postavenych.tak to nás budeš muset poučit, kde končí "Akonadi samotné" a kde začínají "aplikace využívající Akonadi" dám příklad: dnes ráno jsem mazal větší množství mailů z jedné složky takový obskurním postupem, že jsem prostě vybral první a podržel klávesu Delete (přičemž jsem se snažil vnímat předměty, nechtěl jsem použít označení všech a hromadné smazání, kdyby mě náhodou něco zaujalo ... což nebylo těžké vzhledem k tomu, že zprávy mizely tempem jedna za půl až třičtvrtě sekundy, což mi k prolítnutí předmětu bohatě stačilo) pozn. větší množství = asi 60 během tohoto procesu se mazání mailů zastavilo - přesněji, kmail nadále označoval další a další zprávy ke smazání, ale tyto se nepřesouvaly do koše spustil jsem akonadiconsole a nechal restartovat server po restartu serveru mazání mailů normálně doběhlo - s několika hláškami o konfliktech, které jsem musel odklikat, kdy se dvě verze téhož mailu lišily pouze v atributu SEEN na tento problém jsem narazil již poněkolikáté, takže vím, že v takové situaci nepomůže ukončit a znovu spustit kmail, to by mazání zůstalo viset a zároveň pak nelze zobrazit jiné zprávy (po jejich vybrání se v okně pro text objeví jen čekací vycpávka a zpáva se nenačte) - je potřeba právě restartovat akonadi server, a pak se v kmailu (i bez jeho restartu) zprávy dají normálně načítat (a mazání se dokončí, jak již bylo řečeno) tak, a teď mi pověz, pokud musím restarovat server samotný, a nikoli aplikaci, tak to ale stále ještě patří do "aplikace na něm postavené"?