Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Po dvou letech vývoje vyšla nová verze desktopového prostředí Trinity (fork KDE3). Změnilo se značení verzí a nová verze je tedy R14.0.0 (a nikoli 3.5.14). Mimo jiné byla odstraněna závislost na HALu a přidána podpora network-manageru 0.9. K dispozici jsou zatím balíky pro Debian a Ubuntu, buildování balíků pro další distribuce teprve probíhá.
Tiskni
Sdílej:
regulace příkonu a taktu cpu přišla až dlouho po P4A na to jste prisel jak? Speedstep byl napriklad uz v Pentiu M, ktere pouziva jadro Pentia 3
P3 ma malu spotrebu, to nie je ako P4.Přesně tak, spousta nových PC bude možná i horší. Idle spotřeba je hodně odvislá od grafické karty, takže bude důležité, jestli je ve stroji nějaká integrovaná, nebo nějaká hráčská hrůza.
KDE3 bolo a ešte stále je super nielen ako mnohí to prežívaju citovo ale aj skutočne technologicky ma navch. problem je v niečom inom - oficialne asi ma málo vyvojárov, vidieť to z množstva zmien. ked tak porovnam napr take MATE ako pokračovatela GNOME2 je tu vidiet ze tam to žije a hýbe sa rýchlejšie ako napr prechod na GTK3 a kopec zmien. na druhu stranu skoda lebo take KDE3 malo v svojej dobe viacej priaznivcou nez to GNOME2.
všetko je to o ludoch! ak by sa našli viacery podporovatelia TDE urcite by sa zviditelnilo ako to MATE. a čo sa týka mna KDE4 povazujem za fajn prostredie a rovnakoako MNOHO dalsich moja plocha s KDE4 je cista bez widgetov a pdoobne takze si myslim ze developery si dali kopec casi vyvijanim prave tohto aspektu KDE4 (widgety a podobne nezmysly na ploche) a zbytocne. ked sompouzival KDE3 tak som take veci ako superkarambu vobec nepouzival ani vtedy
však to :D a dalsia vec neviem ci ste si vsimli ale taky Audacious presiel naspet s gtk3 na gtk2 + qt :D a pri vyvoji gtk3 sa tomu nedivim taky vyvojary lxde to uz pochopili davno ze gt3 nie je cesta
takže som nechápal, aký zmysel má kvôli TQt3 upravovať tak veľa vecíAby se mohlo v aplikacich pouzivat Qt3 a Qt4 zaroven.