Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byl zveřejněn popis závažné chyby v protokolu TLS. Chyba využívá tří druhů handshaku používaných v TLS a (ne zrovna přímočaré) interakce mezi nimi. Útočníkovi umožňuje provést omezený MITM, totiž může navázat spojení, vložit do něj data a spojení nechat autentizovat. Mnoho klientů bude tato data považovat za autentická. Problém se netýká jedné implementace, jde o problém samotného protokolu, kde se tiše předpokládá že vyjednaný klíč (Master Secret) je unikátní, a mnoho implementací na to spoléhá. Shrnutí problému na blogu Matthewa Greena.
Tiskni
Sdílej:
Ta firma/reklama je za tím tak jako tak. Já bych radši odkazoval na stránku, která má šanci, že tu bude dlouhodobě. A mám menší důvěru v to, že někdo bude platit třeba deset let jednoúčelovou doménu, než že deset let nechá nějaký záznam na své wiki nebo v databázi.
Tyhle nákupy jednoúčelových domén pak nezřídka dopadají tak, že doména za rok za dva propadne a „ujmou“ se jí nějací spekulanti nebo SEO spameři – spousty odkazů z různých webů zůstanou a dělá to pak akorát bordel ve vyhledávačích a mate to lidi, případně se na té doméně objeví i nějaký ten malware nebo phishing.
Radši budu odkazovat na heartbleed.bugs.example.com
než na heartbleed.tld
.