Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ostatic.com se ptá, jestli se mazání nového obsahu z Wikipedie nevymyká kontrole. Poslední kontroverze vznikla kvůli výmazu nového záznamu o správci oken dwm, který někteří wikipedisté nepovažují za dostatečně význačný, aby si zasloužil zmínku.
Tiskni
Sdílej:
Staci mrknout na http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Articles_for_deletion , nektere vymazy jsou opravdu zajimave :)
Jako např. jiné on-line články, které tytéž informace převzaly právě z Wikipedie ;)Blbost.
Takže oni to nerozhodují lidé, ono se to rozhoduje samo, nebo jak? Jasnost procesu je irelevantní pro otázku, zda se maže málo, či příliš.Samozrejme, ze lidi, ale zadni samozvanci. Do toho rozhodovaciho procesu se muze zapojit kazdy. Desitky smazanych clanku denne na anglicke Wikipedii pri celkovem poctu milionu clanku tezko muze byt hodnoceno jako hodne. Irelevantni ve skutecnosti je, jestli se maze malo nebo hodne. To totiz prakticky vubec nezalezi na tom, kdo a jak rozhoduje, ale na mazanem obsahu samotnem. Kdyz nebudou lidi psat do Wikipedie kraviny, nebude se mazat.
Jde o to, o jakých výmazech je řeč. Jedním z výmazů na Wikipedii byl Petr Tomeš, a ten už tam snad ani nepůsobí.Nie, ten má banánovú diétu, ešte pár dní. A na en.wiki sa občas ozve.