Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia úspěšně pokračuje. Cílová částka byla překonána o více než 100 %, což znamená, že router bude navíc k dispozici ve více barvách a bude vytvořena mobilní aplikace pro dálkové ovládání routeru. V případě dosažení dalšího mezníku 250 000 dolarů vznikne fork knihovny Rpi.GPIO pro Turris Omnia.
Tiskni
Sdílej:
No ono je to mysleno tak, ze tam nikde neni explicitne napsane - hotovo, hledame penize na vyrobu.To je možná chyba.
A lidi uz vetsinou podobne servery berou jako prispevek dobre myslence, ktere se nepodari zrealizovat, protoze ani nevi, jak na to :).Což tady samozřejmě není ten případ, protože Turris Omnia už je vyvinutý. A i kdyby nebyl, tak zkušenosti s vývojem původního Turrisu jednoznačně ukazují, že tenhle tým ví, jak na to
Pro me je Turrist mrtvy, protoze neprisla SMRT. Coz je skoda, ale chapu, ze dostat se k te technologii neni jednoduche.Teď se o tom mluvilo na IT 15.2. Definitivní konec SMRTi nenastal, ale zatím není k dispozici použitelný čip. Pořád se hledají vhodní kandidáti. Jestli modem nakonec bude a kdyžtak kdy, je ale v tuto chvíli ve hvězdách. Byl by zájem i o kabelový modem, tam je ale situace ještě o dost horší.