Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia úspěšně pokračuje. Vybralo se už více než 500 000 dolarů. Záruka na router koupený v rámci kampaně je tedy 3 roky a Turris Omnia bude v kovové krabičce.
Tiskni
Sdílej:
ze si myslis ze a to velmi zleZe je zle/spatne to, co si myslim? Neni. U vas na Slovensku je situace v tomto ohledu objektivne lepsi.
do zlepsovania sluzieb nedava ani deravy gros?To neni pravda.
ze si zisky nechava eserockaAno. U s.r.o. je predpoklad, ze se bude chovat racionalne, nebude stavet hladove zdi a hlavne nebude zivit zbytecne lidi. Co se svym ziskam firma dela je absolutne jeji vec. Pro spolecnost jako celek je vyhodnejsi, kdyz management spravce domeny jezdi ve slusnych autech, nez kdyz zbytecni lide vyviji aplikace pro postizene.
Co se svym ziskam firma dela je absolutne jeji vec.Jako například když z toho platí členské příspěvky pro neziskové sdružení?
To budou hormony. Až bude starší, tak se to zklidní.Uz se asi nezklidni. Je stara az moc.
Proto se věnuj radši jí a vašim tlakům. Bude vám pak lépe.Neboj se, tomu se venuji vice nez dostatecne.
Souhlasím že neziskovky jsou naprostá perverze a zvrácenostTo jsem o neziskovkach nikdy nerekl.
Veškeré podnikání by mělo být motivováno čistě a jen maximalizací zisku.Ano. Vsak je to take jeden z axiomu racionalniho podnikani.
Jak ale, Odine, zabráníme lidem, aby neziskovky zakládali a provozovali?Proc jim v tom branit? Ja jim v tom branit nechci. Je kazdeho vec, do ceho investuje svuj cas a penize. Ja jen s neziskovkou nechci mit nic spolecneho. Nechci byt nucen jim platit za cz domenu. Kdyz uz spravce domeny musi byt neziskovka, tak mi vadi, ze stejna instituce, ktera se ma starat o cz domenu a ma na to monopol, venuje se spouste jinych cinnosti, ktere s tou hlavni nemaji nic spolecneho. Take nemam rad neefektivitu, hladove zdi a ziveni zbytecnych lidskych zdroju. Vsimnete si take prosim, ze nikomu nic nezakazuji. Jen sdeluji svuj nazor a obcas trochu popichuji. Myslim, ze nejlepsi by bylo spravu cz domeny sverit do rukou klasicke komercni instituce tak, aby mel cz.nic dostatek casu na sve ostatni aktivity (routery s bezpecnostni sondou (
povedz co konkretne ti na tom vadi?Vzdyt jsem napsal dostatecne konkretne, co mi na tom vadi.
ak by to nebola neziskovka ale eserocka tak by bolo uz vsetko v poriadkuNerikam, ze by se mi chovani te firmy libilo, ale situace by byla rozhodne lepsi.
A ze tech penez maji jako sracek == domena je predrazena.Vysoká cena domény je zavedena kvůli regulaci alokace nedostatkového namespace. Kdyby doména stála skutečnou cenu (5 Kč), všechny by skoupili spekulanti a nasadili by spekulantské ceny.
A ano, pokud by tu domenu spravovalo srocko, a majitel si za vybrany prachy jezdil ma bahamy, bylo by to lepsi.Jestli to dobře chápu, tak by se změnilo jen to, že by se nevyvíjely projekty CZ.NICu (a místo toho by se vyplácely stamilionové odměny za nic). Žádný jiný vliv by to nemělo. Ale bylo by to lepší. Tedy, value(majitel jede na Bahamy) > value(současné projekty CZ.NICu)?