Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Canonical oznámil, že pro účastníky programu Windows Insider je nově Ubuntu 16.04 k dispozici jako aplikace v Microsoft Store. Instalace Ubuntu na Windows 10 je tak mnohem jednodušší. Jedná se o výsledek spolupráce Canonicalu s týmem Microsoft WSL (Windows Subsystem for Linux).
Tiskni
Sdílej:
Aby byli ABI kompatibilni tak tam maj ten linux ve virtualuTo si myslím, že právě není pravda: WSL provides a Linux-compatible kernel interface developed by Microsoft (containing no Linux kernel code), with user-mode binaries from Ubuntu running on top of it[4]: https://msdn.microsoft.com/en-us/commandline/wsl/about WSL je právě nezávislá reimplementace Linux ABI nad NT kernelem. Obdobně jako je možné spouštět Linux binárky nad FreeBSD. Ta reimplementace je poměrně rozsáhlá, např. nemodifikovaná linuxová binárka "ip" ukazuje kompletní konfiguraci adaptérů z Windows.
A s přesně opačným cílem – zatímco Wine umožňuje postupně odbourávat proprietární software a používat svobodný OS už ve chvíli, kdy ještě jsi závislý na nějakých proprietárních aplikacích, tak tohle se se snaží zatáhnout do bahna proprietárního softwaru i některé uživatele GNU/Linuxových aplikací.
# generovani xorg.conf s povolenim pretaktovavani, bez pripojenych monitoru, pro vsechny dostupne grafarny sudo nvidia-xconfig --cool-bits=28 --allow-empty-initial-configuration --enable-all-gpus # povoleni manualniho nastaveni vetraku nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUFanControlState=1 # nastaveni procent vetraku nvidia-settings -a [fan:${card}]/GPUTargetFanSpeed=100 # prepnuti z auto na power profil kde je mozne rucni nastaveni nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUPowerMizerMode=1 # pridani +1500 (napr. u 1050/1060/1080 je max +2000, zjistitelne pripadne pres GUI Nvidia-Settings) nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUMemoryTransferRateOffset[3]=1500
podla mna su aj tak vsetci pouzivat winMohol by si to prosím ťa preložiť do zrozumiteľnejšieho jazyka? Kľudne môžeš použiť aj slovenčinu.
Má to být kvůli usnadnění práce vývojářů, aby mohli používát jednotné nástroje - skripty a programy - a nemuseli kvůli tomu vést virtuální stroje. Není ani v plánu, že by došlo k nějaké implementaci UI, čili nějaká potřeba "konfigurace nvidie" je holý nesmysl. Je to nástroj pro vývojáře a nikoli pokus o sjednocování Windows a Linuxu; Linuxové binárky nepoběží nativně ve windows, ale je tam skrytý VM nazvaný "Windows Subsystem for Linux", WSL.
Kromě Ubuntu se chystá Fedora a OpenSuSE. Windows vyžadují zapnutí developer módu pro instalaci.
Pro MS je účel jasný - udržet vývojáře na platformě a usnadnit jim práci ve vlastním cloudu, který afaik nějakou formu linuxu využívá. Pro Ubuntu si nejsem úplně jistý, řekl bych, že tam bude nějaký příjem ze strany MS :).
Není ani v plánu, že by došlo k nějaké implementaci UI, čili nějaká potřeba "konfigurace nvidie" je holý nesmysl.GUI aplikace pod tím spouštět jdou, jen ne oficiálně.
Linuxové binárky nepoběží nativně ve windows, ale je tam skrytý VM nazvaný "Windows Subsystem for Linux", WSL.Afaik se jedná o něco podobného jako například vrstva kompatibility ve FreeBSD - kernel subsystém, který překládá Linux/POSIX syscally na syscally nativní.
Windows vyžadují zapnutí developer módu pro instalaci.Pokud se nepletu, tak v nejnovějším insider preview buildu již nevyžadují.
sudo rm -rf /mnt/c/*
To Widle pěkně vylepší.