V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Canonical oznámil, že pro účastníky programu Windows Insider je nově Ubuntu 16.04 k dispozici jako aplikace v Microsoft Store. Instalace Ubuntu na Windows 10 je tak mnohem jednodušší. Jedná se o výsledek spolupráce Canonicalu s týmem Microsoft WSL (Windows Subsystem for Linux).
Tiskni
Sdílej:
Aby byli ABI kompatibilni tak tam maj ten linux ve virtualuTo si myslím, že právě není pravda: WSL provides a Linux-compatible kernel interface developed by Microsoft (containing no Linux kernel code), with user-mode binaries from Ubuntu running on top of it[4]: https://msdn.microsoft.com/en-us/commandline/wsl/about WSL je právě nezávislá reimplementace Linux ABI nad NT kernelem. Obdobně jako je možné spouštět Linux binárky nad FreeBSD. Ta reimplementace je poměrně rozsáhlá, např. nemodifikovaná linuxová binárka "ip" ukazuje kompletní konfiguraci adaptérů z Windows.
A s přesně opačným cílem – zatímco Wine umožňuje postupně odbourávat proprietární software a používat svobodný OS už ve chvíli, kdy ještě jsi závislý na nějakých proprietárních aplikacích, tak tohle se se snaží zatáhnout do bahna proprietárního softwaru i některé uživatele GNU/Linuxových aplikací.
# generovani xorg.conf s povolenim pretaktovavani, bez pripojenych monitoru, pro vsechny dostupne grafarny sudo nvidia-xconfig --cool-bits=28 --allow-empty-initial-configuration --enable-all-gpus # povoleni manualniho nastaveni vetraku nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUFanControlState=1 # nastaveni procent vetraku nvidia-settings -a [fan:${card}]/GPUTargetFanSpeed=100 # prepnuti z auto na power profil kde je mozne rucni nastaveni nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUPowerMizerMode=1 # pridani +1500 (napr. u 1050/1060/1080 je max +2000, zjistitelne pripadne pres GUI Nvidia-Settings) nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUMemoryTransferRateOffset[3]=1500
podla mna su aj tak vsetci pouzivat winMohol by si to prosím ťa preložiť do zrozumiteľnejšieho jazyka? Kľudne môžeš použiť aj slovenčinu.
Má to být kvůli usnadnění práce vývojářů, aby mohli používát jednotné nástroje - skripty a programy - a nemuseli kvůli tomu vést virtuální stroje. Není ani v plánu, že by došlo k nějaké implementaci UI, čili nějaká potřeba "konfigurace nvidie" je holý nesmysl. Je to nástroj pro vývojáře a nikoli pokus o sjednocování Windows a Linuxu; Linuxové binárky nepoběží nativně ve windows, ale je tam skrytý VM nazvaný "Windows Subsystem for Linux", WSL.
Kromě Ubuntu se chystá Fedora a OpenSuSE. Windows vyžadují zapnutí developer módu pro instalaci.
Pro MS je účel jasný - udržet vývojáře na platformě a usnadnit jim práci ve vlastním cloudu, který afaik nějakou formu linuxu využívá. Pro Ubuntu si nejsem úplně jistý, řekl bych, že tam bude nějaký příjem ze strany MS :).
Není ani v plánu, že by došlo k nějaké implementaci UI, čili nějaká potřeba "konfigurace nvidie" je holý nesmysl.GUI aplikace pod tím spouštět jdou, jen ne oficiálně.
Linuxové binárky nepoběží nativně ve windows, ale je tam skrytý VM nazvaný "Windows Subsystem for Linux", WSL.Afaik se jedná o něco podobného jako například vrstva kompatibility ve FreeBSD - kernel subsystém, který překládá Linux/POSIX syscally na syscally nativní.
Windows vyžadují zapnutí developer módu pro instalaci.Pokud se nepletu, tak v nejnovějším insider preview buildu již nevyžadují.
sudo rm -rf /mnt/c/*
To Widle pěkně vylepší.