Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Bylo vydáno Ubuntu 16.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 16.04 LTS s kódovým názvem Xenial Xerus. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Tiskni
Sdílej:
V linuxu se vždy hledá závada v HW ať se jedná o grafiku nebo o cokoliv jiného přestože tam ostatní OS nebo ostatní distra fungují normálně. Když jde do úzkých tak aspoň ram bude vadná že ...
Obe PC sa pritom bezne pouzivaju s Debianom a nikdy tam ziadny problem nebolJa jsem se nedavno podival jak pakazuje Debian & Ubuntu soft na kterem delam, a nestacil jsem se divit. Asi tucet patchu, ktere se vubec neobtezovali poslat do upstreamu (nam), README.packaging evidentne nectou, plus jeste nektere z tech patchu priohnuli CMake novymi optionami, ktere maji vyresit 1-2 failujici testy v nasi testsuite na nejakych exotickych architekturach. Ze tim nasobne snizily vykon softu uplne vsem, je vubec netrapi. Kdyz jsem jim rekl at proste vsechno krom x86-64 a ARMu dropnou, protoze 1) to tam nikdo nepouziva 2) to tam stejne fungovat nebude (protoze soft zavisi na LLVM, hadejte v jakem stavu je LLVM pro s390x a podobni), tak misto toho mi zacali posilat bug reporty... fakt zasnu ze s timhle "my vime lip nez upstream jak se to ma delat" pristupem tenhle system vubec nabootuje...