OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Podpora pro Ubuntu 7.10 s označením Gutsy Gibbon, které vyšlo v říjnu 2007, skončí 18. dubna. Takové oznámení se včera objevilo na mailing listu ubuntu-announce. Bude samozřejmě možné toto vydání dále používat, ale pokud tak učiníte, budete se muset obejít bez aktualizací, a to včetně oprav bezpečnostních chyb. Z tohoto důvodu je doporučen přechod na novější vydání, přičemž není vhodné přeskakovat jednotlivé verze. Návod pro aktualizaci na Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) lze najít na serveru ubuntu.cz.
Tiskni
Sdílej:
Napadá mě jedna otázka.
Až skončí podpora 7.10tky a já bych ji přesto někam nainstaloval (třeba z důvodu staršího HW nebo jiného), budu moci stáhnout aktualizace vydané do konce podpory?
Děkuji
ano, vsetky doteraz vydane aktualizacie ostavaju na serveroch, len nepribudnu nove. tak je to u kazdej serioznej distribucie - napr. ked si dnes nainstalujem debian potato, tak ho tiez mozem aktualizovat (len aktualizacie su uz inde, ako je zapisane v sources.list)
Ja som na jeden notebook instalovat 7.04 (vtedy to bola este len beta). Skoncila podpora a postupne sa vytratili aj repozitare Toto ma hneva. Frajerka ma XP od nejakeho roku 2000 a doteraz ma pravidelne aktualizacie a system nebol doteraz preinstalovany a je plne funkcny. Preco toto nedokaze Linux?
Aby ste vedeli, doma mam 7.10 (Ubuntu uz od verzie 5.10) a XP u mna nenajdete. Ale nemam naladu preinstalovavat, ked mi vsetko funguje a viem, ze v novom mi nepojde zvuk (aspon nesiel korektne vo vsetkych novsich vydaniach)
Přesně tak. Gutsy je poslední verze, která fungovala celkem bez problémů. Doma mám na HTPC 7.10 a po zkušenostech na jiných strojích se mi do Hardyho vůbec nechce.