plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Joe Brockmeier se ve svém článku „Ubuntu: My nejsme Linux“ zamýšlí nad (ne)používáním slova Linux v materiálech společnosti Canonical stojící za (GNU) (linuxovou) distribucí Ubuntu. V oznámení o první beta verzi připravovaného Ubuntu 12.04 Precise Pangolin není zmíněno už ani linuxové jádro. Píše se o Ubuntu jádře (Ubuntu Kernel). Slovo Linux je v celém oznámení použito pouze jednou, navíc ve větě „pokud je Ubuntu instalováno na PowerPC spolu s Linuxem“, čímž se Canonical jednoznačně od Linuxu distancuje.
Tiskni
Sdílej:
Svým výrokem jste docílil toho, že nejste o moc lepší jak ten na kterého jste reagoval.Děti si hrajou, bude hezky.
Linux si dokážete taky pěkně rozdrbat, pokud člověk instaluje všechno možné (nejhůře dopadá po instalaci mimo repozitáře)Jo... když porovnám v užitečnosti kteroukoli obecnou linuxovou distribuci a windows kterékoli verze za dodržení podmínky, že se neinstaluje nic mimo instalační CD či repozitáře, tak je výsledek celkem zřejmý.
Jen malý hint k bodu 2; zkus aptitude
.
Je to "doporučený" nástroj pro správu repozitáře od Debianu Lenny, přesto ho skoro nikdo nepoužívá (nebo se tím minimálně nechlubí). Připadne mi, že právě ze všech distribucí je debianí balíčkovací systém díky aptitude nejpřehlednější (v ncurses módu) - nejen, že vidíš operaci předtím, než se provede (a můžeš ručně odebírat/měnit balíky z tohoto náhledu), včetně všech závislostí (co na čem závisí + možnost ruční volby alternativních závislostí, pokud existují - např. "mta" je defaultně exim4, ale můžeš vybrat postfix, ...), ale i samotné aptitude je snadno konfigurovatelné - dá se tak vypnout neduh starého apt-get systému - instalace "recommended" balíků (nainstalují se skutečně jen "depends").
Pro běžného Ubuntu uživatele to asi nemá smysl, tomu je jedno, zda se s qemu-kvm nainstaluje celý Xserver včetně kusu Gnome, "hlavně když to funguje", ale u serveru se to hodí - opravdu zde trochu platí "čím méně balíků, tím menší šance na problémy během upgradu".
Připadne mi, že právě ze všech distribucí je debianí balíčkovací systém díky aptitude nejpřehlednější (v ncurses módu)Celoobrazovkový mód aptitude jsem před pár lety zkusil, a přijde mi, že ti vypadlo „ne“ ve slově „nejnepřehlednější“.
That's why Mark Shuttleworth gathered a small team of developers from one of the most established Linux projects – Debian - and set out to create an easy-to-use Linux desktop, Ubuntu.Hlavně část:
... - and set out to create an easy-to-use Linux desktop, Ubuntu.
Hold Linux je značka pro terminál.Zajímalo by mne, kdo něco takového kdy tvrdil (krom pár pomatených trollů)...