Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Eric S. Raymond (ESR), programátor a autor publikací jako Katedrála a tržiště nebo Umění programování v Unixu, rozpoutal před měsícem bouřlivou diskusi svou kritikou současných zdrojů nepřerušovaného napájení (UPS). O týden později představil projekt open source UPS UPSide. Dění kolem projektu lze sledovat na blogu ESR [Slashdot].
Tiskni
Sdílej:
* A hardware lead – A&D regular Eric Baskin – with thirty years of experience as a power and signals engineer. He is so superbly qualified for this gig that my grin when I think about it makes my face hurt.Pokud to bude na kickstarteru a bez HW vendor lock-in (coz u ESR ocekavam ze zadny nebude), tak si moc rad objednam a prispeju.
Na jednu stranu ano – jenže často potřebuješ napájet i periferie jako switch, monitor, nějaké zařízení přes PoE atd. a tam můžou být požadavky na voltáž různé a takže nakonec těch 230 V AC je nejuniverzálnějších.
a pak už je IMO jedno, jestli je to z 10-14 V (12V baterie) nebo ze 40-60 V (48V baterie). Důležité je, že je to stejnosměrné.No, mezi 10A a 40A je podle mě docela rozdíl (a obojí je u zařízení pro domácí použití na můj vkus až moc.)
nakonec těch 230 V AC je nejuniverzálnějšíchNo technik se ve mě vzpouzí, protože toto je věc, která by se fakt dala udělat miliokrát líp, ale když vidím, jak v oblasti IT vypadají různé dohody na různých standardech (takže třeba DVI mizí mnohem dřív než VGA a je nutné vyrábět GK s DP i HDMI, protože prostě proto) a raději nemluvit o USB, kde je univerzálně asi 20 různých konektorů... Takže ano, čistě technicky by fakt bylo lepší, kdyby UPS věděla (a to i aktivně, krom napájení by tam mohla být i aktivní oboustranná komunikace) pro co je určena a věděly by to i ty napájené komponenty, ale zkušenost mi říká, že v současném stavu IT bych to fakt raději vidět nechtěl. Přitom switch je typicky napájen z 3.3V, monitor typicky 12V, (POE má standard 802.3af) a toto všechno už je k disposici za zdrojem v PC. Klidně si dovedu představit jeden univerzální zdroj, který by napájel toto všechno a mohl by mít i možnost připojení AKU.
modifikovanym sinusom z UPSnazyvat to co leze z UPS "modifikovanym sinus" je asi jako nazyvat funkci x^2 "modifikovany logaritmus"
>I will grant the user interface and serial monitoring sucks, but most of your rant seems to come from buying a 3 year old UPS from a disreputable vendor. No. It was APC....presne o tomhle mluvim. APC je obrovska tovarna na sracky, "reputable vendor" to mohl byt pred dvaceti lety.![]()
...presne o tomhle mluvim. APC je obrovska tovarna na sracky, "reputable vendor" to mohl byt pred dvaceti lety.Existuje nejaky vyrobca ktoreho by sa naopak dalo odporucit?