Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Grsecurity (Wikipedie) je sada bezpečnostních patchů pro linuxové jádro (porovnání se SELinuxem, AppArmorem a KSPP). Od září 2015 nejsou stabilní verze těchto patchů volně k dispozici. Dle včerejšího oznámení (FAQ) nejsou s okamžitou platností volně k dispozici už ani jejich testovací verze.
Tiskni
Sdílej:
Podla coho zistis, ... ze je to naozaj original grsecurity patch?Zkus podpis.
Odkud bude brmlab tahat oficiální podpisy k nezveřejněným verzím?Ty zkus asi kýbl kafe.
takže to si to jeden koupí a zveřejní
„Podla coho zistis, ze v tom zverejnenom patchi nie su nejake backdoory resp. ze je to naozaj original grsecurity patch? “Protože co zabrání někomu přihodit backdoor a zveřejnit i s novým podpisem?
You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.Pokud by vyhrožovali, že tě potrestají (např. nedají ti další zdrojáky, i když už si zaplatil, atp.) za uplatnění tvých práv, které ti licence dává, pak by IMHO porušovali GPL. Nejsem sice právník, ale tenhle názor sdílí dost lidí co jsem tak četl (např. i sám Stallman napsal, že podle něj GrSecurity porušuje GPL). Jen to holt ještě nikdo nedal k soudu. Kde není žalobce, není soudce. Ale co není, může být
You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.Neposkytnuti nove verze, kterou nejses povinnen nikomu poskytnout, prece nijak neomezuje udelena prava ke stare verzi.
Co kdybych se rozhodl financne dotovat instituce, ktere pouzivaji nejaky muj GPL SW, ale nedal bych zadne penize tem, ktere ho pouzivaji k vyvoji zbrani?Asi jsem nepochopil tu "analogii" a myslím, že bude lépe, když jí nebudeme dál rozvíjet.
jestli využiješ tu GPL2 licenci, tak ti vypovíme smlouvu a už s tebou žádnou další neuzavřeme. No tak to určitě vůbec není omezení licenčních práv.Pravo na zadne dalsi verze ta licence nevyzaduje, tak proc by neposkytnuti dalsi verze melo byt omezeni licencnich prav?
Asi jsem nepochopil tu "analogii"Ja uz ale nevim, jak jinak nez analogii to vysvetlit. Jestli to spravne chapu, tak tvrdis, ze kdyz neco neposkytnu (at uz dalsi verzi, nebo financni dar) kvuli cinnosti, na kterou ma dotycny pravo (at uz distribuovani, nebo pouzivani k vyrobe zbrani), tak jsem tim dane pravo omezil a porusil tak licenci?
pokud uživatele na jeho právech omezíšNa jakých právech jsem ho omezil tím, že mu neprodám nějakou budoucí verzi? Nemám žádnou povinnost někomu dodávat nějaký software.
Takže jako z důvodu, že se někdo chová v souladu s licencí, mu vypovíš smlouvu? Nebo jak si to vlastně představuješ?
Vypovědět ne, ale asi by nic neporušili, pokud by takovému zákazníkovi po vypršení odmítli smlouvu prodloužit nebo s ním uzavřít novou. Ne že bych takové počínání schvaloval, ale právně by to asi v pořádku bylo.
Ne že bych takové počínání schvaloval, ale právně by to asi v pořádku bylo.To je právě otázka. Tohle se asi liší zemi od země, ale u nás to tak je - že nesmíte jen tak bezdůvodně odmítnout zákazníka. Pokud jako důvod odmítnutí uvedete předchozí porušení smlouvy tím, že zákazník kód šířil dál, sám máte problém, protože porušujete licenci. Zkombinujte to v zemi, kde nesmíte odmítnout zákazníka a kde zároveň fungují soudy, sežeňte někoho, kdo bude ochoten se soudit, a nakonec vás na tom uvaří.
Tady je otázka, na koho všechno se takový zákon vztahuje a co se ještě považuje za bezdůvodné. IMHO třeba bude rozdíl mezi klasickým obchodem nebo hospodou, kam přijde zákazník "z ulice" a firmou, která spíš uzavírá jednotlivé kontrakty. Ale nevím, jak to konkrétně funguje u GrSecurity.
Ono nakonec asi ani nemusí dojít na soud. V oblasti bezpečnosti hraje důvěra ještě větší roli než jinde, takže jakmile by se proslechlo, že provádějí něco takového, mohlo by je to klidně ve výsledku stát víc, než by tím získali (a třeba i existenci). Podívejte se na United Airlines, tam už asi taky přišli na to, že ani neprůstřelné přepravní podmínky napsané drahými právníky jim nezaručí, že si budou moci dělat co chtějí (už jen to mimosoudní vyrovnání je pravděpodobně vyšlo dráž, než kdyby ty své čtyři zaměstnance poslali samostatným letadlem, a škoda na pověsti je z dlouhodobého hlediska ještě větší průšvih).
To je právě otázka. Tohle se asi liší zemi od země, ale u nás to tak je - že nesmíte jen tak bezdůvodně odmítnout zákazníka. Pokud jako důvod odmítnutí uvedete předchozí porušení smlouvy tím, že zákazník kód šířil dál, sám máte problém, protože porušujete licenci.Hmm, a pokud někoho odmítnu, protože je to firma, která vyrábí zbraně/kácí pralesy/chová zvířata pro kožešinu/dělá produkt s DRM/šmíruje lidi, tak mám taky problém? To mám docela problém, protože jsou firmy, se kterými radši nechci nic mít, ale neumím to nijak legálně zdůvodnit, protože sice postupují naprosto legálně, ale jsou to mafie.
Pokud se bavime o pravnickem hledisku, je irelevantni co povazujes za "podstatu licence", ma smysl pracovat jenom s jejim celym textem.Přesně tenhle dementní právní pozitivismus je jednou z hlavních příčin toho, proč společnost v českém banánistánu jde do prdele! Naštěstí to ovšem ani v českém banánistánu neplatí, že platí jenom to, co je napsané, ale samozřejmě že z jakýchkoliv právních textů lze doložil s jakou intentcí byly napsány a tato intence _má_ právní relevanci.
Přesně tenhle dementní právní pozitivismus je jednou z hlavních příčin toho, proč společnost v českém banánistánu jde do prdele!Ja nejsem ze soucasneho pravniho systemu nejak nadseny. Co konkretne jde do prdele?
Naštěstí to ovšem ani v českém banánistánu neplatí, že platí jenom to, co je napsané, ale samozřejmě že z jakýchkoliv právních textů lze doložil s jakou intentcí byly napsány a tato intence _má_ právní relevanci.Zajimave. Je to nekde zdokumentovane?
Tenhle "právní spiritismus" (odvozeno od termínu "duch (vs. litera) zákona") se hodně diskutoval během "stávky" v České televizi. Pokud vím, přinejmenším Ústavní soud už v některých případech rozhodl v jasném rozporu se zněním zákona a zdůvodnil to tím, že se řídí jeho smyslem, ne psanou formulací. Konkrétní příklad vám ale z hlavy neřeknu.
Osobně nemám rád, když so podobné věci přehánějí, protože to ve výsledku spíš zvyšuje právní nejistotu, když se člověk nemůže spolehnout ani na to, co je v zákoně napsáno, a posouvá to právní systém ještě víc k modelu, kde vyhrává ten, kdo si může dovolit přesvědčivější (a tedy dražší) právníky. U ÚS se to snad dá ještě akceptovat, ale u soudů nižších (a zejména těch nejnižších) instancí bych tuhle duchařinu ve větším měřítku viděl dost nerad, už teď někteří soudci dokážou být tvůrčí až až.
Zajimave. Je to nekde zdokumentovane?"Naprosto neudržitelným momentem používání práva je jeho aplikace, vycházející pouze z jeho jazykového výkladu. Jazykový výklad představuje pouze prvotní přiblížení se k aplikované právní normě. Je pouze východiskem pro objasnění a ujasnění si jejího smyslu a účelu (k čemuž slouží i řada dalších postupů, jako logický a systematický výklad, výklad e ratione legis atd.). Mechanická aplikace abstrahující, resp. neuvědomující si, a to buď úmyslně, nebo v důsledku nevzdělanosti, smysl a účel právní normy, činí z práva nástroj odcizení a absurdity." (Pl. ÚS 33/97 a opakováno furt a furt dokola dalších dvacet let.)
Dát někomu software pod nějakou licencí, ale zároveň na něj dělat bububu, že pokud uplatní svoje práva, která mu licence dává, tak mu vypovíš smlouvu a už mu nikdy nic nedáš, to je prostě de facto krácení uživatele na právech která mu licence dává.Prodal jsem Pepovi a Frantovi software ve verzi 1.0. Software ve verzi 2.0 prodám jenom Frantovi (důvod proč jsem se tak rozhodl je podle mě irelevantní, je to můj software a nikomu není nic do toho, jestli si třeba při přijetí objednávky hodím kostkou a když padne liché číslo, tak ji hodím do koše). V čem je tam problém? To, že jsem kdysi prodal někomu verzi 1.0, znamená, že už teď nadosmrti budu muset nové verze dávat všem za stejných podmínek?
důvod proč jsem se tak rozhodl je podle mě irelevantnínení
je to můj software a nikomu není nic do toho, ...nemáš pravdu
Skoda, prevelika skoda, pouzival jsem to skrze hardened-sources dlouhou dobu a bez problemu. Ale naprosto chapu jejich duvody.