Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Evropský parlament schválil návrh rozpočtu EU na rok 2015. V návrhu rozpočtu (pdf) je zmíněn i svobodný software. Milion eur je naplánováno na "Pilotní projekt – Správa a kvalita softwarového kódu – audit svobodného softwaru a softwaru s otevřeným zdrojovým kódem". Dalších půl milionu eur je naplánováno na "Pilotní projekt – Prosazování otevřených propojitelných dat, svobodného softwaru a účasti občanské společnosti při tvorbě právních předpisů v EU (otevřená propojitelná data AT4AM/LEOS a integrace svobodného softwaru)".
Tiskni
Sdílej:
1. V § 145 se na konci odstavce 5 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno f), které zní ...A pak si pripadam ze ziju ve sci-fi. Sakra, vzdyt diff vymysleli uz v 1970.
Tady jsou, koukám, všichni chytří jak rádio.Koukám, že patříš mezi ně, když pro nové téma nemůžeš ani založit nové vlákno.
svobodný software, který je ze své podstaty komunistický
konceptem, ze jsou potreba verejne zdrojaky k tomu, aby mel clovek kontrolu nad vlastnim PCTo často můžete i s uzavřených SW. OSS přidává ještě jednu svobodu: the freedom to copy a program and redistribute it to your neighbors, so that they can use it as well as you
Nepomuk měl dobře nakročeno a byl příšerně zkurvenej. Zkus hádat, kdo podporoval lidi, kteří ho kurvili?To je váš vlastní názor, nic objektivního. Nepomuk je technologie KDE (německé neziskové organizace) a KDE si samo zvolilo, jak bude vypadat. EU pouze poskytla peníze na vývoj technologií sématického desktopu, nijak nepřikazovala, jak konkrétně to má vypadat.
A řekni mi, jak to neodradilo lidi, kteří na něm nebo podobných věcech dělali na počátkuMěl jsem dojem, že jedním ze zásadních vlastností OSS je to, že pokud se mi nelíbí, jak někdo něco dělá, tak si to forknu a udělám po svém.
Víš jaký je rozdíl mezi nesvobodou a svobodou?Třeba v tom, že svobodné je dát lidem na výběr, místo abych jim přikazoval, který produkt je zkurvený a nemá cenu ho používat?
Paraziti bez svědomí na něm docela dobře profitují.A to ho ještě kritizujete…
svobodný software, který je ze své podstaty komunistickýSvobodný software sám o sobě komunistický není, GPL do jisté míry ano.