plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
FFmpeg-mt, větev implementující vícevláknové dekódování videa, byl po dlouhé době konečně zařazen do oficiálního FFmpegu. FFmpeg-mt umožňuje na vícejádrových strojích plynulé přehrávání videa ve vysokém rozlišení (i bez hardwarové akcelerace dekódování grafickou kartou). Jaká je situace ohledně začlenění do forku libav zůstává otázkou, pokud někdo znáte bližší informace, podělte se o ně v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
git merge
na -mt repozitář aniž by to pořádně otestoval. Kromě vtipného rozbití celé historie tím způsobil i to, že jejich h.264 dekodér neprochází regresní testy a má několik bugů navíc.
Keďže fork libav vznikol pred 10 dňami, tak ten multithreading framework a implementácia pre theoru a huffyuv bola začlenená do Ffmpeg a nie do libav.+1 :)
A mimochodem pokud jsem to dobre pochopil, tak se udelal unmerge, protoze ten chlivek byl uz v ffmpeg-mt, a ten merge se udela znovu a lepe.No ano, ffmpeg-mt repozitář byl založen ještě na starém git-svn importu, než ffmpeg přešel "nativně" na git a pravidelně se tam mergoval mainline. Rozhodně se nepočítalo s tím, že na něj někdo bezhlavě spustí merge do mainline.
Kdyz uz te tu mame jako zasvecenyho cloveka tak bych se te chtel zeptat na par veci: Spousta lidi ma dojem, ze libav fork se udelal na truc, ale od cloveka co na nem dela by me zajimalo proc jste to vlastne udelali? Ono se totiz natruc vetsinou netrha vic jak jeden az dva lidi, vetsi cisla maj vetsinou vaznejsi duvody nez nedostatek spanku a spatnou naladu. ;).Ve zkratce -- "vůdce" ffmpegu 1) postrádal jakékoliv vůdcovské/diplomatické vlastnosti, vyvolával flamy a urážel lidi; 2) zdržoval vývoj přílišným pedantismem, což odrazovalo potenciální přispěvatele (to je mimochodem jeden z důvodů, proč se -mt tak zdrželo) 3) aplikoval dohodnutá pravidla na všechny kromě sebe. Několik lidí toho mělo dost a chtěli organizovat fork. Pak ale zjistili, že by se přidali prakticky všichni aktivní vývojaři, takže se místo toho udělal převrat. Jenomže vlastník domény fandil druhé straně, takže po dvou měsících zmatku z toho nakonec byl opravdový fork.
No a druha vec je na snade. Co chcete delat lip a jinak?Cílem bylo, aby nějací aktivní vývojáři vůbec zbyli, protože neustálé flamy byly dost demotivující. Takže chceme hlavně příjemnější prostředí pro vývoj bez diktátorů. To by se mělo pozitivně projevit i na všem ostatním.
Tak nejak bych se rad dozvedel komu mam vlastne fanditNám samozřejmě