Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Letošní konference SUSECon dnes končí. Na YouTube jsou k dispozici nejenom klíčové přednášky, ale také dva videoklipy. Prvním je SUSE. Yes Please. (Maroon 5 - Sugar parody) aneb SUSE! Yes, please, Won't you come and optimize with me? Druhým je Uptime Funk - (Uptown Funk parody) aneb Live patching hallelujah (whoo), Don’t reboot it just patch.
Tiskni
Sdílej:
LTS je podvozek ze SLE, tedy Perl, PHP, systemd, glibc, YaST, atd a nějaké programy jako Firefox, LibreOffice. Mesa je poslední verze před vydáním a kernel je vybraný z aktuálního LTS. Gnome jen nestihli upgradovat na 3.18 a KDE je poslední existující v době vydání. Stejně tak GTK a Qt. U KDE a Gnome tedy není žádné LTS - u Gnome naštěstí, u KDE nevím.
Dobré je, že za rok bude 42.2 a bude mít nejspíše nové Plasma 5.8 a Gnome 3.20 či 3.22, nový kernel i novou Mesu. Špatné je, že tam bude zastaralé glibc, PHP, systemd, Perl, ...
Od teď je zvykem mít ve "stabilizovaném" OS výchozí grafické rozhraní v tak ubohém stavu?New and experienced Linux users get the most usable Linux distribution and stabilized operating system with openSUSE’s regular release.
Přitom by stačilo jedno prostředí a jedním kliknutím by šlo celé přenastavitAle to je proti politice GNOME, aby slo neco prenastavovat, protoze "it decreases our brand presence".
Nepáči sa mi ako nás dlhodobejších používateľov odtláčajú mimo.To je osud dinosauru bez dostatecne adaptibility
je nutne se prizpusobit nekoncicim zmenamO zmeny k horšiemu nemám záujem.
Teda úplne cítim ako má chuť little.owl napísať, že Linux by sa od piky prepísať malTak s timto jste se tedy netrefil
Ti kluci, kteří stojí za Cinnamonem(včetně těch, kteří to balí pro SUSE) si zaslouží uznání. V podstatě zachránili alternativu ke stále rozvrtanému KDE poté, co Gnome ovládli šílenci.Já jsem myslel, že alternativou ke KDE a Gnome je XFCE.
Mě by zajímalo, jestli ti hoši z klipů poslední verzi OpenSUSE taky používají. Pokud ano, jsou to moji hrdinové, protože já na to fakt nervy nemám.
Ale spíš bych tipnul, že to ve 4 zapíchnou v práci a doma se posadí k nějakému fungujícímu Macu. A podle toho ten manažérský výsledek vypadá. To je fakt KDE jak noha!
Přitom stačilo tak málo. Dát tam dnes už dobře funkční KDE4 a Plasmu 5 případně v repozitáři jako volbu pro lunatiky.
Hlavní problém je v tom, že KDE4 je v upstreamu už nějakou dobu pouze v "udržovacím režimu" a v době, kdy bude končit Leap 42, bude pravděpodobně už několik let nepodporované. A openSUSE nemá kapacity na to, aby podporovali něco tak rozsáhlého jako KDE4 ještě roky poté, co se na to vykašle upstream.
Vycházím z toho, co bylo na přednáškách Linux days a co je v oznámení v opensuse-factory listu: http://lists.opensuse.org/opensuse-factory/2015-11/msg00186.html
V obojím píšou, že 42.2 bude mít nové balíčky z Tumbleweedu a z SLE 12 SP2 (které budou ale nejspíše dost podobné těm z SLE 12 SP1)