Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Za poslední měsíc se událo spoustu nového. Se strahovskými bastlíři jste se mohli potkat na LinuxDays, kde jste si mohli zapájet demoboard s novým procesorem CH32V003 (RISC-V za deset centů, pro který mimochodem Vojta Suk napsal programátor běžící na Flipper Zero). Vyšlo Raspberry Pi 5 se spoustou inovací (i nových bugů), nový iPhone s Thread rádiem a USB-C místo Lightningu (který začali bastlíři hned hackovat) a v KiCADu už jde dělat databázové knihovny přes Inventree.
Ze světa hardwaru si můžete něco poslechnout o nových osciloskopech od Rigolu (a jak probíhá jejich hackování), nové knize o Micro:bit deskách, koprocesoru RP1 na Rapsberry Pi 5, novém Turrisu nebo jak si postavit reléovou ústřednu s ethernetem a SCPI. Možná dojde i na ukázku redukce mezi USB a komunistickou kopií GPIB známou jako IMS-2. Pokud jde o měkčí stránku bastlířství, tedy software, představí bastlíři nový Node-RED. Nedávno se objevil také levný čínský radar schopný rozeznat více objektů najednou a proběhlo další kolo TinyTapeout, ve kterém je možné nechat si vyrobit vlastní ASIC. Že byl tento měsíc velmi plodný a náročný, lze poznat i z toho, že tentokráte mají strahováci neobvykle málo bizarních témat, mezi nimiž tentokrát kralují ESD kroksy a masivně paralelní instalace Rapsberry Pi v průmyslovém prostředí, která samozřejmě skončila neslavně. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 25. října od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej:
Koukám, že ten Thread je další proprietární krám:
The Thread protocol specification is available at no cost; however, this requires agreement and continued adherence to an End-User License Agreement (EULA), which states that "Membership in Thread Group is necessary to implement, practice, and ship Thread technology and Thread Group specifications."
Škoda.
RISC-V za deset centů...pokud najdete někoho, kdo vám ho prodá. Možná teda akorát koukám do špatnejch obchodů, ale dost prodejců součástek si zatím v podstatě nevšimlo, že nějaký risc-v existuje.