Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Byla vydána nová stabilní verze 1.13 (1.13.1008.32) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek vývojáři zdůrazňují možnost zobrazení otevřených i uzavřených listů pomocí ikonky Okno na postranní liště a vylepšené stahování (YouTube). Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 62.0.3202.97.
Tiskni
Sdílej:
Dokázal by jim tam někdo do nějakého buglistu nebo co to je napsat moje požadavky, aby z toho mohli udělat prohlížeč, který bych dokázal používat? Vivaldi je totiž návykový jako prase, ale plný zbytečných blbostí na úkor podstatných věcí.
Mezi plus patří třeba :
-neuvěřitelně se mi líbí malé náhledy tabů - je to rychlé, oproti třeba opeře, která než vyrobí to šílené okno... fuj
-postranní panely - to sice umí i firefox, ale... je to svižnější a lépe integrované
-a hlavně náhledy záložek !!!! Ty jsou fakt super a bez nich prostě nedokážu žít. Jak se říká, obrázek vydá za tisíc slov... To kromě vivaldi a opery snad nikdo pořádně neumí. Má to ale určitá ALE, prostě detaily, které to kazí, viz níže.
Co mě neskutečně se*e, že :
1) tab dokážu zavřít pidi křížkem v jeho rohu a má dokonce funkci přidržení druhého tabu pod kurzorem myši. Takže pohodlně klikáním zavřu třeba 10 tabů aniž bych pohnul myší. Do (_!_), tak proč to samé nefunguje při zavírání tabu prostředním tlačítkem myši? Já taby střílím prostředním tlačítkem a fakt se nebudu trefovat na nějaký debilní pidikřížek. Když tam ta funkce už přitom je, stačilo by ji rozšířit i na to zavírání pr.myšítkem - IMHO úprava na dva řádky v kódu, když se ví kde.
2) lišta záložek.... WTF? Proč nejde nikam kliknout pravým, nebo přesunou záložky přetažením? Je to paskvil a je tam jenom aby tam byla, ale plnohodnotná prostě není.
3) absolutně schizofrenní záložky napříč celým vivaldi.
V levém panelu, v menu správce záložek, v liště záložek, nebo v rychlé volbě, kam se dá přesměrovat libovolná složka obsahující záložky, všude se to chová a vypadá jinak. Chybí mi fičury opery, nebo chrome? Teď nevím, kde se dá přepínat zobrazení - stromově, ikony.
4) zase záložky - chybí možnost vybrat si jiný náhled, jako to má třeba opera, kde se dá klikat na šipky a přepínat obrázky. Jo, můžu si zvolit dokonce vlastní soubor na disku. Ale proboha, k čemu to je??? Ale opera má zase na hovno, že se dají veškeré úpravy náhledu dělat jenom když má člověk tu stránku otevřenou, v tom je super vivaldi, že umí refreshnout náhled aniž bych otevřel tu stránku celou, to je super. Firefox náhledy vůbec nemá a tak trpím jako pes. Jak jsem jednou ochutnal náhledy, pořád musím zkoušet, jestli už se dá vivaldi nebo opera používat, abych přešel.
Všechno jsou to věci co se dají nějak oželet, ale zamrzí to, že takové pitomosti člověku celý den pijou krev.