Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Vláda na svém včerejším zasedání přijala usnesení (bod 31), podle kterého musí do 30. června 2015 orgány veřejné správy zabezpečit všechny jimi držené domény technologií DNSSEC. Tato povinnost se bude vztahovat rovněž na všechny webové prezentace financované ze strukturálních fondů v novém programovém období 2014+. Tyto prezentace budou muset také podporovat IPv6, dochází tedy k rozšíření podpory IPv6 rovněž na vybrané prezentace soukromého sektoru.
V případě DNSSEC se Česká republika stala pravděpodobně první zemí na světě, která se rozhodla pro povinné zabezpečení všech domén veřejné správy.
Tiskni
Sdílej:
DNSSEC works by digitally signing records for DNS lookup using public-key cryptography. The correct DNSKEY record is authenticated via a chain of trust, starting with a set of verified public keys for the DNS root zone which is the trusted third party.A DNS root:
The US Department of Commerce NTIA exercises the ultimate authority over the DNS root zone of the Internet.Dokud bude večkerá moc měnit a přidělovat domény v rukous US, nedá se tomu věřit, ať už je tam nějakej certifikát, nebo ne. Aby DNSSEC mohl správně fungovat, musel by každý mít doma vlastní bezpečnou databázu s vlastním DNS. Na druhou stranu nic mi nezakazuje mít vlastní root DNS. Já prohlašuji, že mám absolutní autoritu kořenové zóny DNS, já přiděluji domény prvního řádu. Kdo chce, může si u mě zaregistrovat doménu třeba i .gay, rád mu ji věnuju. A je to zdarma!
No, plané kecy by byly, kdyby se právěm nezpochybňovala autorita, na níž a její libovůli celé DNSSEC stojí a padá.To je tak, když se do hodnocení techonologie pouští někdo, kdo si o ní nezjistí ani ty nejzákladnější informace a pak vykřikuje v diskuzích na čem stojí a padá.
Vypracuj iný systém prekladu doménových mien a hierarchiu domén.
Podrobne som to neskúmal ale musíš mať akreditáciu ICANN. Môžeš si to vyhladať, ak ťa to zaujíma.
.czf
;).
Mně pořád chybí ta informace, jak DNSSEC zabrání americké vládě vydat TAJNÝ soudní příkaz k TAJNÉMU přesměrování domény na jinou IP adresu s tím, že ten DNS root mi prostě k tomu hodí platný podpis, který by měl, kdyby nebyl přesměrován.Ehm, DNS root především záznamy v doméně (řekněme) CZ nepodepisuje. Podepisuje pouze delegaci domény CZ na konkrétní nameservery spolu s klíči používanými těmito nameservery. Čili jediné, co by root mohl udělat, by bylo najednou doménu delegovat někam jinam (nebo případně na dotaz odpovědět přímo bez delegace) a na to by se setsakramentsky rychle přišlo. Jinak samozřejmě není nutné u všech domén spoléhat na jejich podepsanou delegaci z rootu, pokud vám u některé obzvlášť záleží na bezpečnosti, můžete svůj nameserver nakrmit podpisy z nezávislého zdroje (viz trust anchors). Jak už jsem psal výše, važně by bylo lepší, kdybyste si nejdřív pořádně přečetl, jak DNSSEC funguje. Ale chápu, že RFCčka jsou trochu nudnější čtení než konspirační teorie ;)
na to by se setsakramentsky rychle přišloJak? Root začne odpovídat bez delegace a nový cíl bude požadavky přeposílat na správný server (aby uživatelé nic nepoznali.) Služby fungují, kde se vezme ten podnět zkoumat DNS?