Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Vláda na svém včerejším zasedání přijala usnesení (bod 31), podle kterého musí do 30. června 2015 orgány veřejné správy zabezpečit všechny jimi držené domény technologií DNSSEC. Tato povinnost se bude vztahovat rovněž na všechny webové prezentace financované ze strukturálních fondů v novém programovém období 2014+. Tyto prezentace budou muset také podporovat IPv6, dochází tedy k rozšíření podpory IPv6 rovněž na vybrané prezentace soukromého sektoru.
V případě DNSSEC se Česká republika stala pravděpodobně první zemí na světě, která se rozhodla pro povinné zabezpečení všech domén veřejné správy.
Tiskni
Sdílej:
DNSSEC works by digitally signing records for DNS lookup using public-key cryptography. The correct DNSKEY record is authenticated via a chain of trust, starting with a set of verified public keys for the DNS root zone which is the trusted third party.A DNS root:
The US Department of Commerce NTIA exercises the ultimate authority over the DNS root zone of the Internet.Dokud bude večkerá moc měnit a přidělovat domény v rukous US, nedá se tomu věřit, ať už je tam nějakej certifikát, nebo ne. Aby DNSSEC mohl správně fungovat, musel by každý mít doma vlastní bezpečnou databázu s vlastním DNS. Na druhou stranu nic mi nezakazuje mít vlastní root DNS. Já prohlašuji, že mám absolutní autoritu kořenové zóny DNS, já přiděluji domény prvního řádu. Kdo chce, může si u mě zaregistrovat doménu třeba i .gay, rád mu ji věnuju. A je to zdarma!
No, plané kecy by byly, kdyby se právěm nezpochybňovala autorita, na níž a její libovůli celé DNSSEC stojí a padá.To je tak, když se do hodnocení techonologie pouští někdo, kdo si o ní nezjistí ani ty nejzákladnější informace a pak vykřikuje v diskuzích na čem stojí a padá.
Vypracuj iný systém prekladu doménových mien a hierarchiu domén.
Podrobne som to neskúmal ale musíš mať akreditáciu ICANN. Môžeš si to vyhladať, ak ťa to zaujíma.
.czf
;).
Mně pořád chybí ta informace, jak DNSSEC zabrání americké vládě vydat TAJNÝ soudní příkaz k TAJNÉMU přesměrování domény na jinou IP adresu s tím, že ten DNS root mi prostě k tomu hodí platný podpis, který by měl, kdyby nebyl přesměrován.Ehm, DNS root především záznamy v doméně (řekněme) CZ nepodepisuje. Podepisuje pouze delegaci domény CZ na konkrétní nameservery spolu s klíči používanými těmito nameservery. Čili jediné, co by root mohl udělat, by bylo najednou doménu delegovat někam jinam (nebo případně na dotaz odpovědět přímo bez delegace) a na to by se setsakramentsky rychle přišlo. Jinak samozřejmě není nutné u všech domén spoléhat na jejich podepsanou delegaci z rootu, pokud vám u některé obzvlášť záleží na bezpečnosti, můžete svůj nameserver nakrmit podpisy z nezávislého zdroje (viz trust anchors). Jak už jsem psal výše, važně by bylo lepší, kdybyste si nejdřív pořádně přečetl, jak DNSSEC funguje. Ale chápu, že RFCčka jsou trochu nudnější čtení než konspirační teorie ;)
na to by se setsakramentsky rychle přišloJak? Root začne odpovídat bez delegace a nový cíl bude požadavky přeposílat na správný server (aby uživatelé nic nepoznali.) Služby fungují, kde se vezme ten podnět zkoumat DNS?