Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »OpenStreetMap foundation informuje, že na hlavní stránce OpenStreetMap, svobodné mapy světa, přibyla možnost hledání trasy. Na výběr je trasa pro automobil, kolo či pěší túru. K vyhledávání trasy je využíváno externích projektů GraphHopper, OSRM a služeb firmy MapQuest.
Tiskni
Sdílej:
Tohle je ale jen osm, to routovani jsou externi projekty, ktery bezej uz par let, ted byly jen zaintegrovany na mainpage. http://map.project-osrm.org/ (narozdil od varianty na maninpage, toto umi i prujezdne body) + existujou dalsi veci - josm (editor), spousta pluginu do nej ... a pochopitelne hromada externich projektu ktery nejak pouzivaji data z osm, pripadne slouzej k vyhledavani chyb ... http://josm.openstreetmap.de/ http://www.itoworld.com/map/main http://tools.geofabrik.de/osmi/ http://keepright.ipax.at/report_map.php A neco cesko-slovenskych http://beta.map1.eu/ http://gis.izscr.cz/map/ http://www.freemap.sk Samo je toho mnohem a mnohem vic. Vetsina projektu ma nejaky mailing list/forum/wiki/...
Nelíbí se mi server B? Tak rozbiju prasátko, pořídím vlastní server, vygeneruju vlastní dlaždice a udělám si to po svém...Ano to můžu. Můžu si s tím hrát do aleluja, zkoumat a zjišťovat, jak se konfiguruje PostgreSQL, jak tam dostanu data, jak zkrotím Mapnik nebo Carto, prozkoumat Leaflet. Ale dlaždice nejsou všechno. To je teprve začátek. Doprogramuji si vyhledávání, routování, 3D mapu... Ne každý to umí, ne každý má schopnosti to dotáhnout do zdárného konce a ne každý si může dovolit tomu věnovat všechen svůj čas. Samozřejmě, že nic takového dělat nemusím, můžu jít ke konkurenci. A možná mi, jako normálnímu uživateli, ani nic jiného nezbude, protože všichni si budou místo mapování hrát se svým vlastním serverem
Tohle funguje.
- pokud vyhledám místo a chci hledat trasu, předvyplnit to co jsem už zadal