Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »DesktopLinux.com píše o odhadech ABI Research ohledně operačních systémů na netboocích. Podle nich bylo Windows XP na 75 % netboocích prodaných minulý rok. Toto by se však mělo do roku 2012 změnit - díky příchodu levných ARM modelů a nástupu nových mobilních systémů se Linux a další alternativní OS údajně dostanou do popředí.
Tiskni
Sdílej:
hmm...taky mam pocit, ze tva mizejici data jsou to co nakonec o vsem rozhodne :)
-o sync
, Windows to tak dělaji defaultně.
Aby to nebylo zase jen další zbožné přání... Schválně, kolikrát už jsme měli "rok nástupu Linuxu na desktopy"?
To vydali Kde 4, ne?
NE!
+1
Skôr sa prikláňam k tomuto vysvetleniu, že jednak Microsoft sa zobudil a jednak má na predajcov svoje páky a finty, vrátane tých na hranici legálnosti.
Sleduji statistiky Linuxu na desktopech. Linux sice velmi pomalu, ale zato stabilně roste. Dynamičtěji rostou MacOS a široká kategorie jiných OS, které zahrnují zejména mobilní OS, jako je iPhone, Android, apod. Úměrně tomu klesají zatím stále dominantní Windows. Osobně nečekám žádné velké změny, ale spíše pokračování těchto trendů. MacOS možná sníží rychlost růstu, Linux si udrží své pomalé tempo a ostatní OS budou růst stejně dynamicky, možná dokonce budou akcelerovat.
Vítězem nebude Linux ani jiný OS. Vítězem bude uživatel, kterému se svýší možnosti výběru. Bude to však zřejmě trvat ještě pár let...
díky za odkaz - přidal jsem si do oblíbených
BTW - Android není se nepočítá pod Linux? Já jej vnímal jako jednu z distribucí
Pod tím procentem se dá stabilně růst docela dlouho... ale kategorie nadšenců a geeků není nekonečná, takže tohle šíření linuxu má jistý strop, který podle mě nebude moc vysoko, na rozdíl od Applu, který zkrátka loví na trendy image, ble.
Přesně tohle říkali lidi o Mozille Firefoxu před 5 lety. Mýlili se. Samozřejmě, že změnit operační systém je pro většinu lidí náročnější než změnit prohlížeč, ale i tak již dnes Linux nepoužívají jen nadšenci, byť stále asi ještě převažují.
Ak má linux na netbookoch nad windows vyhrať vďaka ARM, tak nech už štartuje! Zatiaľ sa len o tom zisku podielu len hovorí, ako sa hovorilo o netbookoch na x86.