Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
DesktopLinux.com píše o odhadech ABI Research ohledně operačních systémů na netboocích. Podle nich bylo Windows XP na 75 % netboocích prodaných minulý rok. Toto by se však mělo do roku 2012 změnit - díky příchodu levných ARM modelů a nástupu nových mobilních systémů se Linux a další alternativní OS údajně dostanou do popředí.
Tiskni
Sdílej:
hmm...taky mam pocit, ze tva mizejici data jsou to co nakonec o vsem rozhodne :)
-o sync
, Windows to tak dělaji defaultně.
Aby to nebylo zase jen další zbožné přání... Schválně, kolikrát už jsme měli "rok nástupu Linuxu na desktopy"?
To vydali Kde 4, ne?
NE!
+1
Skôr sa prikláňam k tomuto vysvetleniu, že jednak Microsoft sa zobudil a jednak má na predajcov svoje páky a finty, vrátane tých na hranici legálnosti.
Sleduji statistiky Linuxu na desktopech. Linux sice velmi pomalu, ale zato stabilně roste. Dynamičtěji rostou MacOS a široká kategorie jiných OS, které zahrnují zejména mobilní OS, jako je iPhone, Android, apod. Úměrně tomu klesají zatím stále dominantní Windows. Osobně nečekám žádné velké změny, ale spíše pokračování těchto trendů. MacOS možná sníží rychlost růstu, Linux si udrží své pomalé tempo a ostatní OS budou růst stejně dynamicky, možná dokonce budou akcelerovat.
Vítězem nebude Linux ani jiný OS. Vítězem bude uživatel, kterému se svýší možnosti výběru. Bude to však zřejmě trvat ještě pár let...
díky za odkaz - přidal jsem si do oblíbených
BTW - Android není se nepočítá pod Linux? Já jej vnímal jako jednu z distribucí
Pod tím procentem se dá stabilně růst docela dlouho... ale kategorie nadšenců a geeků není nekonečná, takže tohle šíření linuxu má jistý strop, který podle mě nebude moc vysoko, na rozdíl od Applu, který zkrátka loví na trendy image, ble.
Přesně tohle říkali lidi o Mozille Firefoxu před 5 lety. Mýlili se. Samozřejmě, že změnit operační systém je pro většinu lidí náročnější než změnit prohlížeč, ale i tak již dnes Linux nepoužívají jen nadšenci, byť stále asi ještě převažují.
Ak má linux na netbookoch nad windows vyhrať vďaka ARM, tak nech už štartuje! Zatiaľ sa len o tom zisku podielu len hovorí, ako sa hovorilo o netbookoch na x86.