V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Výpravná historická hra Attentat 1942, jež vypráví příběh nacistické okupace očima obyčejných lidí, běží nově také na Linuxu (Facebook, Twitter).
Tiskni
Sdílej:
…po obsazení "Sudet" (on je to nesmyslný název) si většina místních Němců změnila občanství na říšské.Jako by si Němci mohli vybrat… Pokud vím, tak na výběr měli jen Češi. Němci se stali říšskými občany automaticky.
Povraždili za Němci rozpoutané války desítky milionů lidí? Povraždili.Pokud vím, nebyli na to sami. A krom toho, vy aplikujete stejný princip kolektivní viny, na jakém u nás za války probíhaly represe proti odbojářům! Nejste o nic lepší než byli oni!
„U nás začala válka o dva roky dříve, než uvádějí historici. Henleinovci po našich lidech stříleli už od roku 1937, hned po smrti T. G. Masaryka. Byly to hrozné služby. Nemocnice plná utečenců, lidé posedávali a postávali, kde se dalo. Přiváželi k nám zraněné těhotné ženy, některé s prostřelenými břichy. A do toho rozhlas hlásil: Občané, zachovejte klid, nenechte se vyprovokovat! Čekali jsme netrpělivě na vyhlášení mobilizace, protože to už nebylo možné, co si ty svině dovolovaly,“ popisuje situaci před obsazením Československa.Ostatně Němci šikanovali Čechy minimálně od čtvrtiny sedmnáctého století...
To je fakt. To bych také uvítal.