Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Tiskni Sdílej:
Memory safe languages include Rust, Go, C#, Java, Swift, Python, and JavaScript. Languages that are not memory safe include C, C++, and assembly.Tady sice uvádí i jiné jazyky, ale přijde mi škoda, že v praxi se hon za paměťově bezpečnými jazyky zaměňuje s agitkou za Rust. Často dost nevybíravou a vlezlou (trochu to připomíná jehovisty, vegany atd.). Přitom mnohde by byla vhodnější volba Java. V Rustu je problematické např. vytváření abstrakcí (API + více jeho implementací). Ty jsou v Rustu buď nepružné (implementací je konečný počet a jsou tam zadrátované a kompilují se společně s API) nebo je ten kód hnusný a nepřehledný. To už líp podporuje abstrakce a modulárnost Céčko… Taky se mi nelíbí házení C a C++ do jednoho pytle. Ono sice C++ je víceméně nadmnožina C, takže v něm lze dělat stejné chyby jako v céčku, ale praktický rozdíl tam je docela podstatný. V C++ stačí nedělat blbosti a ten kód je díky SBRM (RAII) dost bezpečný. Ale v C člověk musí napsat spoustu kódu, aby kompenzoval nedostatečnost jazyka v oblasti správy paměti, což nevyhnutelně vytváří prostor pro chyby (příklad).
Přitom mnohde by byla vhodnější volba Java.Ktorá implementácia Java by bola na to najvhodnejšia? Na výber je ich niekoľko. Od IBM, od Sun Microsystems (Oracle), dekompilát od Google pre Android, alebo nebodaj Java od firmy Microsoft?