Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Tiskni
Sdílej:
Memory safe languages include Rust, Go, C#, Java, Swift, Python, and JavaScript. Languages that are not memory safe include C, C++, and assembly.Tady sice uvádí i jiné jazyky, ale přijde mi škoda, že v praxi se hon za paměťově bezpečnými jazyky zaměňuje s agitkou za Rust. Často dost nevybíravou a vlezlou (trochu to připomíná jehovisty, vegany atd.). Přitom mnohde by byla vhodnější volba Java. V Rustu je problematické např. vytváření abstrakcí (API + více jeho implementací). Ty jsou v Rustu buď nepružné (implementací je konečný počet a jsou tam zadrátované a kompilují se společně s API) nebo je ten kód hnusný a nepřehledný. To už líp podporuje abstrakce a modulárnost Céčko… Taky se mi nelíbí házení C a C++ do jednoho pytle. Ono sice C++ je víceméně nadmnožina C, takže v něm lze dělat stejné chyby jako v céčku, ale praktický rozdíl tam je docela podstatný. V C++ stačí nedělat blbosti a ten kód je díky SBRM (RAII) dost bezpečný. Ale v C člověk musí napsat spoustu kódu, aby kompenzoval nedostatečnost jazyka v oblasti správy paměti, což nevyhnutelně vytváří prostor pro chyby (příklad).
Přitom mnohde by byla vhodnější volba Java.Ktorá implementácia Java by bola na to najvhodnejšia? Na výber je ich niekoľko. Od IBM, od Sun Microsystems (Oracle), dekompilát od Google pre Android, alebo nebodaj Java od firmy Microsoft?