Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Tiskni
Sdílej:
Memory safe languages include Rust, Go, C#, Java, Swift, Python, and JavaScript. Languages that are not memory safe include C, C++, and assembly.Tady sice uvádí i jiné jazyky, ale přijde mi škoda, že v praxi se hon za paměťově bezpečnými jazyky zaměňuje s agitkou za Rust. Často dost nevybíravou a vlezlou (trochu to připomíná jehovisty, vegany atd.). Přitom mnohde by byla vhodnější volba Java. V Rustu je problematické např. vytváření abstrakcí (API + více jeho implementací). Ty jsou v Rustu buď nepružné (implementací je konečný počet a jsou tam zadrátované a kompilují se společně s API) nebo je ten kód hnusný a nepřehledný. To už líp podporuje abstrakce a modulárnost Céčko… Taky se mi nelíbí házení C a C++ do jednoho pytle. Ono sice C++ je víceméně nadmnožina C, takže v něm lze dělat stejné chyby jako v céčku, ale praktický rozdíl tam je docela podstatný. V C++ stačí nedělat blbosti a ten kód je díky SBRM (RAII) dost bezpečný. Ale v C člověk musí napsat spoustu kódu, aby kompenzoval nedostatečnost jazyka v oblasti správy paměti, což nevyhnutelně vytváří prostor pro chyby (příklad).
Přitom mnohde by byla vhodnější volba Java.Ktorá implementácia Java by bola na to najvhodnejšia? Na výber je ich niekoľko. Od IBM, od Sun Microsystems (Oracle), dekompilát od Google pre Android, alebo nebodaj Java od firmy Microsoft?