OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nejnovější verze binárních ovladačů pro grafické karty AMD/ATI je již k dispozici ke stažení. Podle release notes přináší podporu openGL 3.0 a Hybrid Crossfire až pro 4 monitory. Dále byla zahrnuta podpora nejnovějších verzí Linuxových distribucí.
Tiskni
Sdílej:
Nvidia má tuším opengl 3.0 též, jen tak pro pořádek. Ale ATi samozřejmě rulezz, má hezčí maskotku.
Myslim, ze relaease notes k 9.1 ti daju jednoznacnu odpoved...
On Novell's openSUSE, SLED and SLES operating systems running
“sax2” or “sax2 -r” on the console overwrites the X.Org configuration
file xorg.conf, reverting changes made by running “aticonfig --initial”.
As a result subsequent X session may start up using the open source
Radeon on X-Vesa graphics drivers instead of the proprietary ATI
Linux Graphics Driver.
Solution: Do not use Sax2 when the proprietary Linux Graphics Driver
is installed. Instead configure all display parameters using the Catalyst
Control Center--Linux Edition or the aticonfig command line interface
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/catalyst_91_linux.pdf
na novinky kaslem, nech konecne spravia power management ako pod windows xp aj ked nic nerobim ma karta o 25 stupnov viac ked prebootujem do linuxu (radeon 2600xt). vlastne po prechode na 9.1 to este o 3 stupne stuplo
změna frekvenceu notebookových gr. karet ATI:
aticonfig --set-powerstate=X
(změní frekvenci na požadovaný stav, X je číslo)
aticonfig --list-powestates
(vypíše seznam dostupných frekvencí)
To je sice pěkné, ale chtělo by to něco, co by tu frekvenci přepínalo samo podle potřeby.
O těch skriptech jsem neměl tušení. Díky za typ.
I když jestly to jen přepíná výkon podle připojeného adaptéru, neni to úplně ono co bych si představoval. Mě jde o to, aby když jen brouzdám po internetu nebo něco píšu, tak aby byl výkon grafiky nastavený na minimum, nehledě na připojeném adaptéru, až když bych potřeboval vyšší výkon, např. u některých efektů compizu nebo bych hrál nějakou hru, by se její výkon automaticky zvednul. Mě totiž rozčiluje častější zapínání ventilátoru při vyšších frekvencích gr. karty.
to na radeone 2600xt nechodi myslim ze to maju len na 4xxx a notebookovych
Aj to riesi, ale mne zamrzne cely PC pri posuvani videa so zapnutym compizom, takze opat musim prehravat bez efektov:(. Co som si vsimol je, ze javovske programy, ktore pred tym nesli s compizom teraz idu. Ubuntu 8.10 x86_64.
Hmm, to je sice vsechno pekny, ale kdyz si zapnu UrbanTerror, tak zase bliká on. :D